Amazon Vendor – co to jest i jakie zmiany od 2024 ?  

Gigant e-commerce zapowiedział wyłączenie zasad współpracy z dystrybutorami od stycznia 2024 w ramach programu Amazon Vendor. Obecna sytuacja makro i mikro- ekonomiczna powoduje, że nawet najwięksi gracze rynków: marketplace i logistycznego zapowiadają znaczące zmiany w zasadach współpracy i ogólnego funkcjonowania. Amazon zmienia dotychczasowego Vendora, zwalnia pracowników magazynowych i zamyka w Europie 2 centra dystrybucyjne.

Amazon Vendor 3

Data publikacji:

Data aktualizacji:

19.08.2024

Spis treści:

  1.     Amazon Vendor – co to jest
  2.     Amazon 1P vs Amazon 3P – różnice
  3.     Amazon Vendor zmiany od 2024

Amazon Vendor – co to jest

Amazon Vendor to jeden z siedmiu głównych (tak, aż 7!) modeli współpracy, które gracz proponuje firmom zainteresowanym współpracą i sprzedażą na Amazonie właśnie. Przy czym słowo proponuje ma tutaj bezpośrednie znaczenie. O ile w typowym modelu 3P – czyli w wykorzystaniu Seller Center na Amazonie ważna jest chęć i decyzja własna, o tyle do programu Vendor trzeba być przez Amazon zaproszonym i żadne inicjatywy własne nie przyniosą biznesowego skutku. Model ten nazywamy skrótowo modelem 1P i wziąwszy pod uwagę informacje kolportowane dla sprzedawców, będzie trwał do roku 2024.

Pisząc obrazowo, Vendor to program dla dystrybutorów, resellerów i hurtowników, czyli dla bardzo wielu biznesów, które dziś działają w e-commerce w modelu, który jeszcze niedawno nazwalibyśmy omnichannelem. Zasada działania polega na bezpośredniej sprzedaży towarów Amazonowi/ do Amazona, który niejako w naszym imieniu przejmuje obowiązki transakcyjne. Jest to wiec zawsze relacja firma – firma i transakcje odbywają się powiedzmy hurtowo, bez udziału pojedynczego klienta końcowego. Tak sprzedane Amazonowi towary dostarczane są do ustalonego centrum dystrybucyjnego (wybór centrum pozostaje po stronie menadżerów programu – tak więc zależnie od dostępności powierzchni zdarzyć się może, że sprzedawca z Polski będzie wysyłał towar do magazynu Amazona w Azji – tak, tak może być), a pracownicy Amazona zajmują się dalszą dystrybucją, poszukiwaniem nabywców na ów towar (w ramach dostępnych na platformie cyfrowych narzędzi generowania sprzedaży), zajmują się także zwrotami. Z punktu patrzenia biznesu duże znaczenie ma fakt, że to Amazon wówczas dba o wyższe/ lepsze pozycjonowanie towarów na listingach i uruchamia wewnętrzne narzędzia, które nie są dostępne dla, powiedzmy, zwykłych sprzedających. Jednocześnie to Amazon definiuje i narzuca ceny sprzedaży.

Amazon Vendor

Co to oznacza funkcjonalnie? Do tej zamkniętej podplatformy dla wybranych – bo taki jest rzeczywisty wymiar programu należy być zaproszonym przez menadżera, który w przyszłości będzie prowadził naszą aktywność sprzedażową. Taki pracownik Amazon wylicza nam marżę i wskazuje ceny sprzedaży, które powinniśmy zaakceptować, jeśli chcemy uczestniczyć w programie. W zamian otrzymujemy dostęp do regionów – czyli dowiadujemy się, w jakich krajach nasz towar będzie widoczny, nie martwimy się o logistykę docelową (poza dostawami inicjalnymi/ first mile do centrum dystrybucyjnego). Osobnym i często najbardziej zapalnym punktem w zawiązaniu relacji z menadżerem jest upust, czyli rabat zakupowy, który zostanie wyliczony z użyciem algorytmu i jest… w zasadzie nienegocjowany.

W dalszej konsekwencji dla biznesu oznacza to, nie bójmy się tego mocnego stwierdzenia, brak kontroli nad cenami sprzedaży narzucanymi przez Amazon, w to miejsce jednak otrzymujemy dodatkowy oręż: możliwość aktualizowania listy produktów (już po skutecznym zaproszeniu do programu), i własnego zarządzania promocją w serwisie, co wpływa na zwiększenie zakupu wolumenu towarowego. Czyli sprzedajemy więcej do jednego Klienta (którym oczywiście wciąż jest Amazon), co ułatwia logistykę, zarządzanie zapasem i inwentaryzacją – patrząc na przykład tym razem z perspektywy logistyka.

Amazon 1P vs Amazon 3P – różnice

Kiedy mówimy o głównych modelach współpracy z Amazonem, na myśl przychodzą dwa skróty z liczbą w nazwie 1P i 3P oraz dwie trzyliterowe kombinacje FBA i FBM.

Sprawdź, jak rejestrować opakowania za granicą przez Amazon: Ewidencja odpadów / rejestracja opakowań przez Amazon

Skrót 1P domyślnie łączymy z FBA, a 3P z FBM. W skrócie operacyjnym: jako 1p jesteś w programie Vendor i towar – nie w Twoim imieniu (bo już nie jesteś jego właścicielem), tylko operacyjnie – za Ciebie wysyła Amazon w modelu Fulfillment by Amazon, a jako 3 P korzystasz z dostępnego wszystkim Seller Center i wysyłasz produkty w modelu Fulfillment by Merchant.

Opiszmy zatem te różnice w naszej obrazowej, blogowej komunikacji.

W modelu 1P:

To Amazon składa zamówienia i dział planowania przygotowuje prognozy, a Ty „tylko zapewniasz towar”  – teoretycznie więc odpada całe planowanie zapasu i modelowanie ceny. Choć oczywiście musisz pamiętać o kontrolowaniu marży bądź narzutu.

Produkty bez wątpienia wysyłane są niezwłocznie z centrów Amazona i zidentyfikowane znakiem „sprzedawane przez Amazon”, co także beż wątpienia i bez różnicy geograficznej buduje zaufanie klientów i wyróżnia towar, który sprzedaliśmy Amazonowi,  spomiędzy towarów sprzedawanych poprzez Seller Center.

Otrzymujesz jedną fakturę za brokering sprzedażowy, nie musisz martwić się o prowizję za wykupione akcje marketingowe i prognozować tych kosztów uzyskania przychodu.

Natomiast tak jak wspomnieliśmy, nie masz kontroli nad cenami swoich produktów. Oznacza to konieczność większego zrozumienia prowadzonego biznesu i dbałość o analitykę marżowości brutto i netto.

Jako że towar nie jest już Twój, to wyzwaniem może być fakt, że Amazon może zmieniać opisy produktów i bez Twojej zgody zmieniać dostarczane zdjęcia czy grafiki, co w przypadku, kiedy jesteśmy świeżym dystrybutorem i budujemy markę, może powodować kłopoty emocjonalne. Wszak i do biznesu z Amazonem zwykliśmy podchodzić jak do własnego dziecka.

Z kolei w modelu 3P:

Pozostajesz sprzedawcą i wysyłasz produkty w modelu FBM, nie musi to być wysyłka z centrum dystrybucyjnego Amazon, wszak ostatecznie może to być Twój mały magazyn firmowy czy mityczne mieszkanie. Niemniej odpowiedzialność za logistykę i zwrot (jeśli nie zawrzesz z Amazonem np. umowy w zakresie samych zwrotów), pozostaje w pełni po stronie sprzedawcy.

Decydujesz o cenie, masz pełną kontrolę i widzisz, jak plasujesz się na listingach wobec innych niezależnych sprzedawców oraz cen, które proponuje Amazon w modelu 1P. Jest to przewaga, jeśli sprzedajesz w wielu kanałach, a Amazon nie jest jedynym narzędziem sprzedażowym i zależy Ci na spójnej cenie może nie w Twoim sklepie internetowym i gdzie indziej, ale  choćby na wszystkich marketplace’ach, na których jesteś aktywny.

Masz pełną kontrolę nad marketingiem ekspozycji oferty i narzędziami, które udostępnia platforma. Nikt nie ingeruje w zdjęcia i opisy (oczywiście w ramach zapisów regulaminowych), zatem element budowania marki wydaje się łatwiejszy – niemniej  tutaj opinia zależy już oczywiście od branży, wielkości sprzedaży i produktu.

Wreszcie sprzedaż za granicą przez Amazon w modelu 3P powoduje, byś stał się realnym ekspertem w zakresie narzędzi platformy. Mnogość rozwiązań i propozycji wymaga elastyczności i dokładnego rozpoznania. Nie tylko w zakresie ceny i marży, ale przede wszystkim samego wyświetlania ofert i zasad optymalizacji listingu, a ten obszar to osobne zagadnienie dla ultra specjalistów.

Warto  o tym wszystkim pamiętać, tym bardziej że sam Amazon nie mówi o wygaszeniu programu, tylko o znaczącej zmianie jego zasad od 2024 r.

Amazon Vendor 2

Amazon Vendor zmiany od 2024

Zgodnie z otrzymanymi od Amazona informacjami, proces wygaszania programu w obecnym kształcie już się rozpoczął.  Pomijając technikalia wewnętrzne, należy zwrócić uwagę, że biznesowo ma to doprowadzić do zainteresowania dystrybutorów „zwykłym” programem Seller Center i być może – skorzystaniem z modelu Fulfiilment By Amazon. Będzie to więc od roku 2024 pewien hybrydowy model, który ułatwi kontrolę kosztów… ale Amazonowi. Dystrybutorzy i resselerzy będą musieli znaleźć swoją szansę w standardowym sprzedawaniu w modelu 3P.

Zobacz, jak pomagamy naszym Partnerom: Jak śledzenie przesyłki (tracking) i szybszy czas dostarczania do Niemiec pomoże Ci zwiększyć sprzedaż zagraniczną o 30 % ?

Właściciele marek i producenci będą szukać szansy i w 3P i w zachowanym prawdopodobnie szkielecie programu Vendor, ale jednocześnie będą musieli zadbać o bezpośrednią ekspozycję i sprzedaż towarów do Amazona (bo odpadnie wielki udział firm pośredniczących).  Dystrybutorzy zaś będą prawdopodobnie stawać się ekspertami od sprzedaży bezpośredniej do indywidualnego klienta końcowego.

Czas i modyfikacja – być może – zapowiedzianych zmian wyklarują i tę prognozę.

Sprzedaż na Amazon z logistyką Global24

Niezależnie od modelu, w którym z Amazonem pracujesz w tej chwili albo od modelu, o którym dopiero myślisz, pomożemy Ci i podpowiemy, jak zoptymalizować Twoje zamówienia i zwroty, które będziesz realizować, być może  z wielu centrów dystrybucyjnych w różnych krajach. Amazon jednoznacznie dąży do spopularyzowania modelu, który nazywamy 3P w oparciu o sieć magazynów giganta i jest to usługa, którą znamy od wielu lat i codziennie uczestniczymy w jej bieżącym kształtowaniu.

Zapraszamy do kontaktu!

    Co ta zmiana może oznaczać dla Ciebie?

    Reselling w kanale B2B, często rozumiany jako dystrybucja produktów wytworzonych przez innych właścicieli marek albo innych (realnych) producentów stanowczo zmieni swoje oblicze. Zniknie jeden z większych obecnie kanałów sprzedaży (jako możliwość i potencjał). Oznacza to, że jeśli jesteś dystrybutorem będziesz poszukiwać zrównoważenia utraconej sprzedaży B2B w kanale B2C na Amazonie albo innych platformach marketplace.  Jeśli jesteś pracownikiem — alternatywnie będziesz mógł stać się ekspertem po stronie właściciela marek i rozpoznać zasady współpracy z gigantem znane z modelu FBA/ 3P, bo to właśnie właściciele marek i producenci będą więcej i częściej sprzedawać bezpośrednio.  Dystrybutorom pozostanie prawdopodobnie model marketplace’owy, dziś synonimiczny dla współpracy B2C.

    Autor:

    Global24 Team

    kategorie:

    , , ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.