Sprzedaż w internecie: elektroniczny handel we Francji w 2022 roku pod lupą
Czy wiesz, że coraz więcej polskich sklepów internetowych spogląda na rynek francuski? Nie dzieje się to bez przyczyny, bowiem internetowy handel we Francji ma ogromny potencjał. Co warto wiedzieć?
Data publikacji:
Data aktualizacji:
20.12.2022
Spis treści:
- Francuska gospodarka w 2022 roku – istotne fakty
- Raport e-commerce Francja, czyli czym cechuje się rynek francuski?
- Sprzedawaj do Francji z Global24
Francuska gospodarka w 2022 roku – istotne fakty
Francja jest trzecią co do wielkości gospodarką w Europie i zajmuje także trzecie miejsce wśród największych rynków handlu elektronicznego w Europie. Francuzów wyprzedzają tylko Niemcy oraz Brytyjczycy. Internetowy handel we Francji odpowiada za ponad 12% całkowitej sprzedaży detalicznej w tym państwie.
Francja to czwarty największy kraj w Europie, w którym mieszka ponad 65 mln ludzi. Według raportu Hootsuite „Digital 2021 France” ponad 90% z nich aktywnie korzysta z internetu, a prawie 76% jest użytkownikami mediów społecznościowych. Francuzi każdego dnia spędzają w internecie ponad 5 godzin, a w social mediach ponad półtorej godziny. W ciągu roku przeciętny mieszkaniec Francji wydaje ok. 1180 dolarów na zakupy online.
Poszerz swoją wiedzę: Numery EPR – rejestracja opakowań na paczki we Francji
Już po samych liczbach widać, że rynek francuski To naprawdę łakomy kąsek. Jednak głównie z racji bariery językowej oraz niskiej popularności języka francuskiego, w Polsce jest on mało popularnym kierunkiem działania dla sprzedawców.
Jak wynika z raportu e-commerce Francja, jest dojrzałym rynkiem, którego specyfiką jest relatywnie niewysoka penetracja kart SIM na użytkownika. Normą dla Unii Europejskiej są wyniki na poziomie 120-130% penetracji, a w tym przypadku mamy 100%. Co istotne? Podobnie jak większość krajów Europy zachodniej, również handel we Francji osiągnął już wysoki punkt penetracji internetu – wzrost ilości użytkowników rok do roku waha się w okolicach 0,2% (2019 vs 2020) i wynosi obecnie 89%. Internauci od dłuższego czasu przeglądają internet, korzystając z urządzeń mobilnych – aż 91% osób posiada smartfony, a ponad 80% komputery PC. Podobnie jak w przypadku Niemiec, ogromną przewagę nad systemem iOS (27% ruchu) ma system operacyjny Android (71%).
Raport e-commerce Francja, czyli czym cechuje się rynek francuski?
Raport e-commerce Francja pokazuje, iż obrót w 2020 roku w tym państwie wyniósł ponad 110 mld Euro. 40 milionów Francuzek i Francuzów regularnie dokonuje zakupów drogą internetową. W 2019 roku dokonano we Francji łącznie 1,7 miliarda transakcji online, co oznacza wzrost o 15,7% w stosunku do roku 2018. Internetowy handel we Francji obejmuje ponad 200 000 aktywnych witryn e-commerce.
Zastanawiasz się, co sprzedawać do Francji? Najpopularniejszym segmentem w tym państwie są podróże, a dokładniej mówiąc sektor turystyki. Ponadto, Francuzi często kupują również odzież, gry i zabawki, obuwie, artykuły kosmetyczne, meble, wyposażenie domu, oraz RTV i AGD. W 2021 roku wzrost sprzedaży odnotował przede wszystkim sektor wycieczek, odzieży, mebli oraz dóbr szybko zbywalnych.
W Global24 mamy doświadczenie we współpracy z wieloma branżami, a co za tym idzie, oferujemy wysyłkę i zwroty wielu różnych produktów. Korzystając z naszych kompleksowych usług, zyskujesz pewność i gwarancję terminowej realizacji każdej zleconej nam wysyłki. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.
Handel we Francji – najpopularniejsze formy dostawy i płatności
Najbardziej popularną metodą płatniczą jest karta kredytowa. Korzysta z niej prawie 80% Klientów we Francji. Z cyfrowych portfeli korzysta ok. 40% (PayPal). Ponadto, na popularności zyskuje również karta podarunkowa i voucher – płaci nimi co trzecia osoba. 5 na 10 konsumentów korzysta z możliwości płacenia kartą w ratach, natomiast przelewem bankowym płaci co szósty kupujący.
Jeżeli chodzi o formę dostawy, najpopularniejszym rozwiązaniem we Francji jest dostawa zamówionych towarów do domu – decyduje się na nią 8 na 10 kupujących. To, co wyróżnia francuskich klientów, to przede wszystkim popularność odbioru typu „pick-up&go”, czyli z określonej lokalizacji takiej jak m.in. magazyn, poczta bądź punkt odbioru. Na tego typu rozwiązanie decyduje się 7 na 10 kupujących. Co czwarty konsument zamówiony towar odbiera ze sklepu stacjonarnego.
Ważne! Dla Francuzów duże znaczenie ma możliwość wyboru sposobu dostawy – aż 84% kupujących w internecie jest gotowych dokonać zakupu u konkurencji, aby móc skorzystać z dostawy bardziej dostosowanej do własnych, indywidualnych potrzeb.
Rynek francuski – najpopularniejsze przeglądarki i social media
Przeglądarki internetowe, które cieszą się we Francji największą popularnością to:
- Google Chrome – 57,7%
- Safari – 21,4%
- Firefox – 8,4%
- Microsoft Edge – 4,9%
- Samsung Internet – 3,5%
- Inne przeglądarki m.in. Opera – 4%
Warto również zaznaczyć, że już ponad 25% mieszkańców Francji przyznaje, że przynajmniej raz w miesiącu używa funkcji wyszukiwania głosowego. Dlatego posiadając własną stronę internetową przeznaczoną dla francuskiego użytkownika, warto zoptymalizować ją pod funkcję voice search.
Gdzie warto posiadać konto, sprzedając we Francji?
Social media, które cieszą się największym zainteresowaniem na rynku francuskim to:
- YouTube – prawie 80%
- Facebook – 73,9%
- Messenger – 58,1%
- Instagram – 49,3%
- WhatsApp – 49,1%
- Snapchat – 36,9%
- Twitter – 32,2%
- Pinterest – 25%
- Linkedln – 23,9%
- TikTok – 21,9%
Gospodarka francuska – największe sklepy online we Francji
Specjaliści wskazują, że we Francji działa ponad 120 000 sklepów internetowych. Jednak największe z nich to:
- Amazon
- Cdiscount
- Vente-Privee
- Auchan
- Fnac
- Showroomprive
- La Redoute
- Careefour
- Zalando
Jeśli nie wiesz, co sprzedawać do Francji, to właśnie wśród tych marek i popularnych towarów na marketplace’ach powinieneś szukać inspiracji i gotowych rozwiązań, które sprawdzają się na francuskim rynku sprzedaży internetowej.
Sprzedawaj do Francji z Global24
Prowadzisz własny sklep internetowy i szukasz sprawdzonej firmy, która oferuje obsługę zagranicznych wysyłek i zwrotów do Francji oraz innych krajów Unii Europejskiej? Trafiłeś pod właściwy adres! Współpracujemy z dużą ilością popularnych we Francji branż, m.in. fashion, żywność, meble czy RTV i AGD. Gwarantujemy terminową realizację każdej powierzonej nam przesyłki. Paczki na terenie Francji dostarczamy lokalnym przewoźnikiem – Colissimo.
Wszystkim partnerom udzielamy kompleksowej pomocy, podpowiadamy, o czym należy pamiętać na starcie i jakich błędów unikać. Doświadczeni specjaliści doradzą Ci, czy warto rozpoczynać sprzedaż na własnej stronie internetowej, czy korzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez wybrane Marketplace. Przeprowadzimy Cię przez każdy etap, odkrywając przed Tobą tajemnice e-commerce. Jeżeli jesteś doświadczony i szukasz drogi do skalowania biznesu – pomożemy Ci równie chętnie, Twój sukces będzie również naszym sukcesem. Zapraszamy do kontaktu!
Reasumując, z perspektywy Polski rynek francuski jest mało zbadany i rozpoznany – niewiele firm i przedsiębiorstw posiada doświadczenie w operowaniu na odległym geograficznie terenie Francji. Jednak jako jedno z największych państw Europy, Francja daje ogromne perspektywy polskim firmom, które zdecydują się na ekspansję właśnie w tym kierunku. Jeśli zastanawiasz się, jak i co sprzedawać do Francji, pamiętaj, że research, rozpoznanie oczekiwań konsumentów, oraz wysoka pozycja Twojego sklepu internetowego uzupełniona o reklamy w social mediach, to dobry zestaw na początek.
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.