Podsumowanie cross-border e-commerce 2022

Podsumowanie e-commerce 2022 to jedno z nośnych haseł prowadzenia biznesu on-line, które towarzyszy e-sprzedawcom na przełomie roku. Jeśli dodać do tego cross-border, czyli najkrócej pisząc, sprzedaż międzynarodową, transgraniczną sprzedaż za granicą, otrzymujemy jasną informację, jakie trendy będą istotne dla e-commerce w roku 2023.

Cross border 2022 Global24

Data publikacji:

Data aktualizacji:

02.02.2023

Spis treści:

  1. Zmiany w cross-border e-commerce 2022
  2. Sprzedaż za granicą – wewnątrzunijna i europejska
  3. Sprzedaż za granicą – poza unijna i globalna
  4. Cross-border we współpracy z Global24
  5. Cross border e-commerce 2022 a 2023

Zmiany w cross-border e-commerce 2022

Temat sprzedaży za granicą to hasło, które obok kosztów prowadzenia działalności, wyzwań kadrowych, skutecznej logistyki i marketingu on-line należy do głównych wątków poruszanych w raportach, badaniach rynku i rozmowach na targach i konferencjach, zarówno tych bardziej, jak i mniej formalnych. W roku 2022 dla wielu firm i działalności zmienił się zasadniczo kompas sprzedażowy. To znaczy, że dotychczas prowadzone aktywności w Rosji, Białorusi, Ukrainie, z przyczyn oczywistych musiały ulec przekierowaniu. 

Jednocześnie wielka liczba ludności, która zasiliła Polskę w trakcie roku, spowodowała, że znacząco zmienił się udział eksportu i importu wobec całego przepływu towarowego pomiędzy Europą Wschodnią a Polską. Jednak nie tylko na tym kierunku. Polska w związku z sytuacją geopolityczną stała się ponownie krajem tranzytowym, czyli logistycznym wielkim centrum dystrybucyjnym, łączącym ogniwem całego łańcucha dostaw nie tylko na linii biznes-biznes (firma-firma), biznes-odbiorca prywatny (zasadniczo najczęściej w przypadku e-commerce), ale i odbiorca prywatny-odbiorca prywatny.

Zapraszamy do lektury: Co to jest cross-border i dlaczego warto?

Otoczenie gospodarcze, finansowe i społeczne (inflacja, mniejsza stabilność przychodów, nastroje ludzkie) spowodowały, że wielu przedsiębiorców internetowych skróciło łańcuch dostaw, zmodyfikowało poziom zapasów towarów, przystąpiło do niekiedy dość siłowych negocjacji cenowych z operatorami logistycznymi fulfillment, firmami kurierskimi, operatorami punktów odbioru PUDO czy indywidualnymi przewoźnikami. Tymczasem trend niejako wyprzedzili Ci z nich, którzy zamiast skupiać się na elemencie kosztowym, przy pełnym względzie na niego i uważnym wnioskowaniu, poszli z biznesem nieco dalej. 

e-commerce-2022-2-min

Do zasadnych i wartych naśladowania działań należały: 

  • rozszerzenie działalności o marketplace’y typu Amazon czy kaufland.de, ukierunkowane głównie na rynek niemiecki i brytyjski, rozumiany jako stary rynek wspólnotowy;
  • w przypadku łączenia sprzedaży tradycyjnej i on-line skupienie się na sprzedaży internetowej pomimo tego, że to kanał najbardziej wrażliwy i podatny na wahania gospodarcze w zakresie ceny sprzedaży;
  • w logistyce zaś – znalezienie nowych (lub lepszych) punktów grawitacyjnych w odniesieniu nie tylko do przewozów, punktów przeładunkowych czy konsolidacyjnych, ale także w odniesieniu do lokalizacji magazynów, partnerów współpracujących czy wielkości sprzedaży w e-commerce 2022. 

Odwrócony cross-border. O co w nim chodzi? 

Myśląc o cross-border, czyli dosłownie o przekraczaniu granic (ale w kontekście biznesu internetowego często o logistyce przekraczania granic), myślimy najczęściej o ruchu towarowym, który w klasycznej gospodarce nazywalibyśmy eksportem. 

Tymczasem już od około roku 2010 funkcjonuje przecież w e-commerce zjawisko, które polega na imporcie i to nie tylko na linii wytwórca/ producent/ hurtownik – hurtownik/reseller/dystrybutor, ale na linii sprzedawca internetowy – klient indywidualny. Trend ten w e-commerce 2022 zwiększył swoje znaczenie. Wrażliwość cenowa i nastroje społeczne spowodowały, że klienci docelowi często dokonywali zakupów w zagranicznych sklepach internetowych albo na platformach sprzedażowych. Spowodowało to znaczący przyrost ruchu przesyłek przychodzących do Polski i to z wielu kierunków świata. 

O ile wcześniej były to głównie przesyłki z Azji, z naciskiem na Chiny i Półwysep Arabski, o tyle w rzeczywistości po pandemii i wzroście inflacji, notowaliśmy przesyłki z Australii, Nowej Zelandii i sklepów internetowych Ameryki Południowej. Dotyczy to głównie (sic!) branży spożywczej, suplementów diety i parafarmaceutyków, oraz kosmetyków typu bio i z udziałem egzotycznych składników roślinnych.

W logistyce większych jednostek wpłynęło to znacząco na stopniowe obniżanie cen za fracht morski, a następnie drogowy. W logistyce paczkowej wpłynęło to na wyraźne spłaszczenie odwiecznych wahań pomiędzy cenami eksportu i importu przesyłek. W logistyce, którą widzi klient docelowy, zauważalne było skrócenie czasu oczekiwania na przesyłkę. Wszystko to ewoluowało pomimo wyzwań i niepewności związanych z ciągłą zmianą otoczenia rynkowego. 

Sprzedaż za granicą – wewnątrzunijna i europejska

Wielu internetowych sprzedawców położyło na szali powodzenia biznesu zmianę asortymentów, zmiany dostawców i producentów. Powstało wiele nowych marek, w tym nowych marek własnych. Dotyczy to głównie branży kosmetycznej, odzieżowej, ale i nieco bardziej wyspecjalizowanych działalności, zwyczajowo kojarzonych z rękodziełem czy wytwórstwem produktów w mniejszych wolumenach. Rzadko kiedy myślimy o tym, że i indywidualne, mało powtarzalne przesyłki należy też w jakiś sposób dostarczyć, a globalnie stanowią one pokaźny udział w całości wolumenu. 

Znane dotychczas z rynku krajowego marki fashion czy kosmetyczne typu bio otworzyły swoje konta w serwisach resellingowych w Europie lub przynajmniej uaktywniły lokalne wersje językowe sklepów. 

Część przedsiębiorców, nawet tych prowadzących działalności klasyfikowane jako średniej wielkości, zbudowało sieć magazynów w oparciu o dostępne systemy lub rozwiązania indywidualne w krajach prowadzenia działalności. Wszystko po to, by skrócić łańcuch dostaw, także tych wychodzących, docelowych, które domyślnie nazywamy ostatnią milą. 

e-commerce-2022-3-min

Osobnym tematem jest oczywiście powoływanie do życia lokalnych centrów zwrotów produktów sprzedawanych przez Internet tak, aby optymalizować koszty lokalne i na przykład konsolidować, zbierać zwroty w jednym miejscu i dostarczać je jednym transportem do głównego, krajowego magazynu. 

Z punktu widzenia przesyłek paczkowych istotny jest rynkowy udział firm pośredniczących i brokerskich, które w swoich centrach dystrybucyjnych łączą przesyłki i dostarczają je do krajów docelowych na dedykowanych naczepach i pojazdach. Wykorzystują własne magazyny lokalne lub nawet docierają do odbiorców końcowych w ramach jednej trasy organizowanej z Polski. 

Dla firm internetowych oznacza to głównie optymalizację kosztową i wzrost wskaźników związanych z doświadczeniem Klienta, a dla tych klientów właśnie szybszą i łatwą do śledzenia dostawę. 

Sprzedaż za granicą – poza unijny i globalny e-commerce 2022

Oprócz wojny, inflacji i pandemii duży wpływ na zachowania sprzedażowo – nabywcze ma wciąż straszący Brexit. Zarówno sprzedawcy internetowi, jak i firmy logistyczne wzmocniły specjalizację na tym rynku. Ma to oczywisty związek z liczbą Polaków mieszkających na Wyspach, ale i trendem globalnej wioski. W świetle uregulowań fiskalnych i podatkowych, sprzedaż produktów za granicę to nie tyle łatwiejsza, ile przynajmniej wyraźnie skodyfikowana i osadzona w ramach prawnych kwestia, zarówno w przypadku sprzedaży wewnątrz Unii Europejskiej, jak i poza jej granice. 

Dowiedz się więcej: Obsługa przesyłek i zwrotów do Wielkiej Brytanii

Można z tego korzystać, prowadząc internetowe oddziały w Ameryce Południowej czy Australii, ponieważ konsumenci, nabywcy, nie boją się powiększenia ceny towaru z Antypodów o należności celne po przekroczeniu polskiej granicy. Oczywiście nadal istnieje wiele kruczków prawnych i zaskoczeń (jak utrudnione przesyłki do i z kilku kodów pocztowych państwa Izrael), ale ogólne zasady są coraz bardziej sprzyjające i czytelne. 

Dla konsumentów z kolei – warto zaznaczyć – istotnym elementem cross-border jest i wciąż będzie koszt przesyłki i czas dostawy, a także coraz bardziej elementy związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (ang. CSR), np. emitowany ślad węglowy czy udział pojazdów elektrycznych we flocie przewoźnika. Coraz większa świadomość środowiskowa jest kwestią nieulegającą dyskusji i wraz z coraz większą otwartością na przekraczanie granic, wzrasta także i jej znaczenie. 

Między innymi stąd i jednocześnie dlatego pośrednicy paczkowi i firmy brokerskie dbają o dobór podwykonawców i pojazdów. Konsolidują przesyłki mając na względzie aspekt optymalizacji kosztów, ale i aspekt środowiskowy. Na kierunkach azjatyckich w obie strony króluje przewóz intermodalny, łączący kolej i transport drogowy, rośnie rola terminali przeładunkowych, także na etapie ostatniej mili. Na kierunkach amerykańskich fracht lotniczy wciąż góruje nad morskim, ale także w przypadku pojedynczych przesyłek proporcje się zmieniają, a w rzeczywistości popandemicznej przysłowiowe koperty wrzucone w kontener już nie dziwią. 

Cross-border we współpracy z Global24

Jeśli zatem intensywnie myślisz, by prowadzić sprzedaż za granicą albo dopiero rozważasz wprowadzenie tego elementu w strategii swojego biznesu, skorzystaj z doświadczenia i wachlarza możliwości, które oferujemy już od wielu lat. Zapewniamy nie tylko bezpieczną, szybką przesyłkę, ale szeroki wybór przewoźników i dostawców, którzy wraz z nami zapewnią efektywną dostawę produktów do krajów Europy.

Zapraszamy do kontaktu!

    Cross border e-commerce 2022 a 2023

    Cross-border miał i ma się świetnie. Do ciekawych kierunków eksportowych do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Bałkanów dołączyły w ostatnim roku Skandynawia i Turcja. Z kolei odwrócony cross border królował na linii Ukraina, Skandynawia, Wielka Brytania i Chiny – Polska. Widać w tych ruchach wpływ zmian gospodarczych i społecznych, demograficznych. Tak, jak crosse-border 2022 to ważny trend w roku minionym, z pewnością nie opuści nas w rzeczywistości handlu w roku bieżącym.

    Autor:

    Krzysztof Wieczorek

    Konsultant w obszarze logistyki z wieloletnim doświadczeniem w doradzaniu firmom z różnych branż w zakresie optymalizacji i zwiększania efektywności procesów. Współpracował z takimi firmami jak Bripox, Philip Morris, Sarantis. Autor wielu branżowych publikacji. Prowadzi zajęcia na Akademii Leona Koźmińskiego z zakresu logistyki e-commerce.

    kategorie:

    ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.