Stawki VAT w Wielkiej Brytanii na dobra i usługi – kompendium wiedzy

Dla sprzedawców, którzy wchodzą na rynek brytyjski, istotną kwestią jest ustalenie, ile wynosi podatek VAT w Wielkiej Brytanii od towarów i usług, które sprzedają. W poniższym artykule omówimy najczęstsze pytania dotyczące podatku VAT, które pojawiają się w przypadku firm działających w Wielkiej Brytanii.

VAT Wielka Brytania

Data publikacji:

Data aktualizacji:

19.08.2024

Spis treści:

  1. VAT w Wielkiej Brytanii – kto musi zapłacić? Trzy stawki podatku VAT
  2. VAT Wielka Brytania – produkty zwolnione z podatku VAT
  3. Wysyłka do Wielkiej Brytanii – zasady sprzedaży 
  4. VAT w Wielkiej Brytanii – podsumowanie

VAT w Wielkiej Brytanii – kto musi zapłacić? Trzy stawki podatku VAT

Zacznijmy od kilku podstawowych zagadnień. Odprowadzanie podatku VAT jest obowiązkiem wszystkich osób zarejestrowanych jako tzw. płatnicy VAT. Co ciekawe, nie każdy przedsiębiorca musi od razu dokonać takiej rejestracji. Jest ona obowiązkowa jedynie wtedy, gdy:

  • obecne lub przewidywane dochody firmy, przedsiębiorstwa osiągną w ciągu roku próg 85000 £,
  • działalność firmy uwzględnia magazynowanie towaru na terytorium Wielkiej Brytanii,
  • przedsiębiorca obejmuje kierownictwo nad firmą, która jest już zarejestrowanym płatnikiem VAT,
  • przewidujesz przekroczenie progu 85 000 funtów w przeciągu następnych 30 dni,

Możesz ubiegać się o „wyjątek”, jeżeli przekroczenie progu jest tymczasowe. Powinieneś napisać wówczas do HMRC, argumentując, dlaczego przekroczenie progu jest tymczasowe (na przykład pojedyncza, duża sprzedaż).

Poza wyżej wymienionymi sytuacjami rejestracja pozostaje dobrowolna. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie jest zarejestrowanym płatnikiem VAT, nie musi rozliczać takiego podatku.

Wielka Brytania Vat – 3 stawki podatku

Należy zaznaczyć, iż poszczególne państwa europejskie posiadają swoje własne, indywidualne regulacje dotyczące wysokości podatku VAT na poszczególne dobra i usługi. W Wielkiej Brytanii ostatnia ważna nowelizacja prawa podatkowego miała miejsce w 2011 roku. W tym czasie podwyższono podstawę opodatkowania z 17,5% do 20%. To właśnie 20% stawka VAT do dzisiaj obowiązuje na terytorium UK. 

Dowiedz się więcej: Re_Open UK. Dofinansowania dla firm, które poniosły straty przez BREXIT

Co więcej? Warto podkreślić, iż zdecydowana większość brytyjskich przedsiębiorców musi płacić VAT w wysokości 20%. To podstawa opodatkowania, która dotyczy wielu różnych dóbr i usług. Jednak prawo podatkowe przewiduje również dwa inne progi stosowane w przypadku VAT. Pierwszym z nich jest zredukowana stawka podatkowa, która wynosi 5% (Reduced Rate). Z kolei, nieliczni przedsiębiorcy mogą skorzystać z zerowego VAT- u – w tym przypadku dane usługi są po prostu zwolnione z obowiązku odprowadzania od nich podatku.

vat-w-wielkiej-brytanii-2-min

VAT w Wielkiej Brytanii – jaka stawka VAT obowiązuje przy sprzedaży danego towaru?

Poznałeś już najważniejsze informacje na temat podatku VAT w Wielkiej Brytanii, dlatego pora zastosować je w praktyce. Zacznijmy od podstawy, która wynosi 20%, ponieważ to ona dotyczy większości dóbr i usług. Ten próg jest stosowany m.in. przy sprzedaży:

  • słodyczy i napojów gazowanych,
  • alkoholi i innych używek,
  • odzieży z wyłączeniem ubrań dla dzieci,
  • wszelkich posiłków serwowanych w punktach gastronomicznych,
  • usług świadczonych na rzecz Klientów biznesowych,
  • rozmaitych usług turystycznych i kosmetycznych,
  • oraz usług remontowych z wyłączeniem prac remontowych wykonywanych na rzecz osób niepełnosprawnych.

5% VAT Wielka Brytania

Jeżeli chodzi o zredukowaną stawkę podatkową w wysokości 5%, dotyczy ona:

  • niektórych usług w zakresie nowego budownictwa,
  • produktów energooszczędnych dedykowanych do użytku prywatnego,
  • energooszczędnych instalacji grzewczych,
  • podpasek, wkładek i innych produktów związanych z higieną intymną,
  • nosidełek, a także fotelików samochodowych dla dzieci,
  • wózków inwalidzkich oraz kul ortopedycznych dla osób starszych,
  • gum i plastrów nikotynowych stosowanych w celu rzucenia papierosów,
  • produktów ochrony sanitarnej.

Wielka Brytania VAT 0%

Do ostatniej kategorii objętej 0% VAT- em należą m.in.:

  • żywność, w tym również posiłki na wynos, ponieważ standardowy VAT obowiązuje wyłącznie podczas konsumpcji dań w restauracji,
  • drogowy, powietrzny lub morski transport osób powyżej 10 pasażerów,
  • produkty ochronne m.in. kaski rowerowe lub przemysłowe,
  • obuwie i odzież dla dzieci,
  • produkty medyczne dla osób niepełnosprawnych,
  • oraz usługi kanalizacyjne dla gospodarstw domowych.

Zobacz, jak rozpocząć sprzedaż do UK w 5 krokach: Wysyłka do Wielkiej Brytanii i 5 kroków jak rozpocząć sprzedaż

VAT Wielka Brytania – produkty zwolnione z podatku VAT

Należy podkreślić, iż istnieje również pokaźna grupa produktów, które zostały zwolnione z VAT i należą do niej m.in.:

  • wychowanie fizyczne i zajęcia sportowe,
  • zakłady i gry – zakłady na pule i gry losowe, bingo, w tym za gry zdalne rozgrywane w internecie, telefonie, telewizji czy radiu, sprzedaż losów na loterię, gry loteryjne online, prowizja sprzedawcy od sprzedaży losów na loterię,
  • opłaty za wstęp na niektóre wydarzenia kulturalne takie jak np. wizyty w muzeach, wystawy sztuki, ogrody zoologiczne i przedstawienia,
  • antyki, dzieła sztuki lub podobne sprzedawane na mocy umowy prywatnej do zbiorów publicznych,
  • pochówek, kremacja zmarłych lub pochówek na morzu,
  • opieka lub leczenie świadczone przez instytucje kwalifikującą taką jak m.in. szpital hospicjum, lub dom opieki,
  • usługi zdrowotne świadczone przez zarejestrowanych lekarzy, dentystów, optyków, farmaceutów oraz innych pracowników służby zdrowia,
  • edukacja, szkolenia zawodowe i inne związane z tym usługi świadczone przez uprawniony organ taki jak: szkoła, kolegium bądź uniwersytet,
  • garaże, miejsca postojowe wynajmowane wraz z lokalami mieszkalnymi do stałego użytku mieszkaniowego,
  • najem długoterminowy nowego mieszkania z garażem bądź miejscem postojowym,
  • miejsca ogólne parkingowe lub garaże wyposażone w miejsca do cumowania łodzi mieszkalnych ,
  • publiczne usługi pocztowe świadczone przez Royal Mail w ramach obowiązku świadczenia usługi powszechnej,
  • usługi i inwestycje finansowe oraz ubezpieczenia.

Jaka jest różnica pomiędzy produktami o zerowej stawce VAT a tymi z VAT zwolnionymi?

Głównie sprowadza się ona do obowiązku sprawozdawczego. Zwolnienie z VAT oznacza, iż przychodu z takiej sprzedaży nie trzeba raportować do HMRC na gruncie podatku VAT, natomiast sprzedaż towarów o stawce vat 20%, 5% czy 0% jest traktowana dokładnie tak samo. Realizacja takiej działalności zobowiązuje, co do zasady do rejestracji na VAT, wykazywania jej na deklaracjach VAT Return oraz odprowadzania należnego VAT.

W przypadku, gdy podmiot dokonuje wyłącznie dostaw towarów i świadczenie usług podlegających zerowej stawce VAT, możliwe jest wnioskowanie o zwolnienie z rejestracji na VAT Wielkiej Brytanii. 

Wysyłka do Wielkiej Brytanii – zasady sprzedaży 

VAT od importu

Importując towary do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, trzeba zapłacić podatek VAT w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, zostaniesz obciążony podatkiem VAT według lokalnej stawki kraju, w którym kupiłeś towary. W przypadku importu towarów do Wielkiej Brytanii z krajów spoza Unii Europejskiej podatek VAT jest zwykle naliczany w takiej samej wysokości jak w przypadku zakupu ich w Wielkiej Brytanii.

VAT od eksportu

W przypadku eksportu towarów do Unii Europejskiej naliczanie eksportowego podatku VAT zależy od tego, czy Twój Klient jest zarejestrowany jako podatnik VAT oraz, czy eksportujesz towary lub usługi. Najlepiej sprawdzić przepisy, które obowiązują w danym kraju. Eksportowy podatek VAT na ogół nie ma zastosowania w przypadku eksportu do krajów spoza Unii Europejskiej – najczęściej można uzyskać zerową stawkę dla tych towarów i usług.

Od 1 stycznia 2021 roku z dniem wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wysyłka do Wielkiej Brytanii, zakup towarów oraz usług wygląda nieco inaczej. Polscy podatnicy nabywający towary i usługi od kontrahentów z Wielkiej Brytanii są zobowiązani do złożenia zgłoszenia celnego. Import towarów i usług z Wielkiej Brytanii jest teraz opodatkowany na tych samych zasadach obowiązujących w krajach spoza Unii Europejskiej.

Zapraszamy do lektury: Sprzedaż w Internecie: gospodarka Wielkiej Brytanii 2022. Analiza

W przypadku eksportu, ubiegając się o stawkę 0% VAT, obowiązującą dla handlu z krajami spoza Unii Europejskiej, należy pamiętać o wypełnieniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów z Polski (tzw. SAD lub PZC).

Magazynowanie towaru w Wielkiej Brytanii

Magazynowanie towarów na terenie Wysp Brytyjskich wymaga rejestracji do VAT w lokalnym urzędzie. W deklaracjach podatkowych należy wówczas wykazać m.in. kwotę uzyskaną ze sprzedaży produktów magazynowych w Wielkiej Brytanii. Sama wysyłka towarów do magazynu w UK nie powoduje jednak, że powstaje obowiązek naliczania podatku VAT (w Polsce). 

Dzieje się tak, ponieważ nie jest traktowana jako eksport, a jako przesunięcie swoich towarów z jednego magazynu do drugiego. Jednak łączy się natomiast z obowiązkiem dokonania odprawy celnej importowej.

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie sprzedaży do Wielkiej Brytanii – dobrze trafiłeś. Obsługa logistyczna e-commerce sprzedających za granicę to nasza pasja, a Wielka Brytania to nasza specjalność. Jesteśmy szybcy i bezpieczni, a dodatkowo oferujemy lokalne adresy zwrotne, co jest kluczowe przy wysyłce poprzez Amazon czy eBay. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.

    VAT w Wielkiej Brytanii – podsumowanie

    Reasumując, w Wielkiej Brytanii obowiązują 3 rodzaje VAT – standardowy o stawce 20%, obniżony 5% oraz VAT zerowy. Aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek najczęściej należy spełnić dodatkowe wymagania. O właściwej stawce, równie często co sam produkt decyduje to, gdzie i komu i na jakie cele został on sprzedany. Sprzedaż produktów o zerowej stawce nie zwalnia z rejestracji do VAT UK, mimo tego nadal jest możliwość wnioskowania o takie zwolnienie.

    Autor:

    Redakcja Global24

    kategorie:

    , ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.