ElectroG, czyli dyrektywa WEEE w Niemczech
Ekologia, utylizacja, ewidencja odpadów to coraz częściej poruszane tematy także w świecie e-commerce. W tym artykule przybliżymy Ci ustawę ElectroG, o której musisz pamiętać, jeśli sprzedajesz do Niemiec urządzenia wymagające energii elektrycznej.
Data publikacji:
Data aktualizacji:
04.11.2024
Spis treści:
- Czym jest dyrektywa WEEE (ElectroG)?
- Kogo dotyczy dyrektywa WEEE (ElectroG)?
- Jakiego rodzaju sprzętu dotyczy dyrektywa WEEE (ElectroG)?
- Rejestracja w systemie EAR
- Paczki do Niemiec z Global24
- ElectroG, czyli dyrektywa WEEE w Niemczech
- Aktualizacja: weryfikacja marketplaces Twojego WEEE od 1 lipca 2023
Czym jest dyrektywa WEEE (ElectroG)
WEEE z angielskiego Waste of Electrical and Electronic Equipment oznacza zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dyrektywa została wprowadzona przez Unię Europejską w 01.2003. Jej misją jest minimalizowanie negatywnego oddziaływania, jakie ma złom elektryczny na środowisko. Nakłada więc ona na państwa, przedsiębiorców i obywateli obowiązki związane z odpowiednią utylizacją odpadów. Jej postanowienia dotyczą m.in. każdego podmiotu, który wprowadza na rynek kraju członkowskiego sprzęt elektryczny i elektroniczny (nie tylko producentów, ale i importerów), a więc i generuje odpady. Niemcy dyrektywę WEEE regulują ustawą o sprzęcie elektronicznym i elektrycznym ElectroG. Tam zawarte są informacje co i kogo należy rejestrować po naszej zachodniej granicy.
Kogo dotyczy dyrektywa WEEE (ElectroG)?
Dyrektywa dotyczy producentów urządzeń, które potrzebują energii elektrycznej do ich działania. Co ciekawe sprzedawca, niebędący producentem, ale pierwszym podmiotem, który dane urządzenie wprowadza i sprzedaje na rynku niemieckim, jest postrzegany również jako producent.
Przeczytaj: LUCID w 2023 – co to LUCID, rejestracja krok po kroku, koszty
Czyli przykładowo, jeśli zakupujesz sprzęt u producenta w naszym kraju, ale chcesz ten towar sprzedać w Niemczech, a wcześniej producent nie zarejestrował tego sprzętu, to będziesz uważany według ustawy właśnie jako producent. Jakie to ma dalsze konsekwencje? Będziesz zobowiązany do rejestracji takiego urządzania, ponieważ będziesz pierwszym podmiotem wdrażającym ten produkt do obiegu na rynku niemieckim.
Dokładna definicja producenta poniżej:
- producent, czyli osoba, która sama wytwarza sprzęt elektryczny i elektroniczny (sprzęt elektryczny) lub zleca jego zaprojektowanie, lub wykonanie pod swoją nazwą, lub marką i oferuje pod swoją nazwą, lub marką na terenie Niemiec (§ 3 pkt 9 a) aa) i bb) ElektroG),
- każdy, kto oferuje sprzęt elektryczny innych producentów pod własną nazwą lub marką w Niemczech, lub odsprzedaje go komercyjnie,
- dostawca lub sprzedawca nie jest uważany za producenta, jeżeli nazwa lub marka producenta widnieje na urządzeniu elektrycznym zgodnie z § 3 punkt 9 a) ElektroG (por. § 3 punkt 9 b) ElektroG),
- każdy, kto w ramach działalności handlowej oferuje po raz pierwszy na rynku niemieckim urządzenia elektryczne, które nie pochodzą z Niemiec – ale z kraju trzeciego lub innego państwa członkowskiego UE (§ 3 pkt 9 c) ElektroG). Oznacza to, że importer może być również producentem w rozumieniu ElektroG,
- każdy, kto oferuje urządzenia elektroniczne bezpośrednio użytkownikom końcowym za pomocą środków porozumiewania się na odległość i nie ma siedziby w Niemczech (§ 3 pkt 9 d) ElektroG).
Jakiego rodzaju sprzętu dotyczy dyrektywa WEEE (ElectroG)?
Posłużymy się znów ustawą (§ 2 ust. 1 ElektroG), która mówi, że właściwie wszystkie urządzenia, które do funkcjonowania potrzebują energii elektrycznej, są zobowiązane do przestrzegania WEEE. Doprecyzowując, są to „wszystkie urządzenia, które są skonstruowane do działania z wykorzystaniem zasilania prądu zmiennego do 1000V lub prądu stałego do 1500V”. I „są uzależnione od energii elektrycznej lub pola elektromagnetycznego” bądź „są przeznaczone do przekazywania lub mierzenia prądów elektrycznych, lub pól elektromagnetycznych”. Stąd nawet sprzedaż zwykłego zegarka na rękę zasilanego baterią oznacza konieczność rejestracji takiego sprzętu.
Nie musisz podlegać rejestracji, jeśli jest to:
1) Sprzęt stosowany w celu zabezpieczenia podstawowych interesów bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec, w tym: broni, amunicji i materiałów wojskowych przeznaczonych wyłącznie do celów wojskowych.
2) a) Urządzenia wbudowane w inne urządzenie, które są wyłączone z obowiązku rejestracji.
- b) Żarówki tradycyjne z żarnikiem oraz halogenowe (nie dotyczy ksenonowych itp.).
- c) Urządzenia, które są jedynie podzespołami innych urządzeń i nie działają samodzielnie.
3) Sprzęt do stosowania konkretnie w przestrzeni kosmicznej.
4) Stacjonarne przemysłowe duże narzędzia (koparki).
5) Środki transportu do przewozu osób i towarów; z wyjątkiem elektrycznych pojazdów jednośladowych.
6) Urządzenia zaprojektowane specjalnie do celów badawczo-rozwojowych i dostarczane wyłącznie na poziomie między przedsiębiorstwami.
7) Urządzenia medyczne i urządzenia do diagnostyki in vitro.
Jeśli preferujesz wiedzę w formie video, to polecamy krótkie tutoriale ze strony panelu rejestracyjnego EAR.
Rejestracja w systemie EAR
Skoro wiesz już, czy ta dyrektywa dotyczy również Ciebie, przedstawimy teraz, na czym polega obowiązek rejestracji. Na wstępie powinieneś wiedzieć, że sprzęty tej samej marki i o bliskich parametrach technicznych potrzebują tylko jednej rejestracji według zasady EAR. Czyli przykładowo, jeśli sprzedajesz zegarki tej samej marki zasilane baterią, ale mające różne modele i kolorystykę, wymagana jest 1 rejestracja. Natomiast w przypadku, gdy te zegarki będą już sprzedawane pod innymi markami, nawet ze zbliżoną specyfikacją, dla każdego z nich będzie potrzebna oddzielna rejestracja. Koszty wpisu do EAR wynikają z ustawy ElectroG. Trzeba pamiętać, by do rejestracji okazać zaświadczenie o gwarancji na wypadek upadłości.
Zobacz kilka przykładów:
- 3 telewizory sprzedawane pod jedną marką = 1 rejestracja w EAR dla telewizora tej marki,
- 4 telewizory jednak sprzedawane pod 4 różnymi markami = 4 oddzielne rejestracje, dla każdego telewizora pod każdą z 4 marek,
- 5 telewizorów pod 5 markami, nawet jeżeli mają podobne parametry = 5 osobnych rejestracji
- 6 telewizorów, które mają różne kolory = 1 rejestracja
Samej rejestracji dokonasz tutaj. Z jakimi kosztami się to wiąże? Wszystkie opisane są w rozporządzeniu, ale żeby przybliżyć Ci kwotę: przykładowe wydanie rejestracji na 1 sprzęt to 12,4 EUR.
Dowiedz się więcej: Ewidencja odpadów/ rejestracja opakowań w Europie – kompendium wiedzy
Co będzie, gdy nie zarejestrujesz urządzeń? Brak rejestracji wiąże się z potencjalnymi karami, które w przypadku sprzedaży urządzeń niezarejestrowanych mogą sięgnąć nawet 100 000 EUR! Przyznasz, że to spore kwoty? Trzeba pamiętać, że prawo w Niemczech, jak i sam rynek, są najbardziej restrykcyjne w całej Europie, a Twoja konkurencja będzie tylko czekać na takie niedopatrzenie z Twojej strony.
Możesz być zarejestrowany do WEEE w innym kraju, natomiast nie zwalnia Cię to z obowiązku do rejestracji Niemczech. Dany kraj sam decyduje o zasadach rejestracji i nie są one tolerowane w innych krajach. Stąd Niemcy nie tolerują rejestracji z innych krajów UE, tak jak Polska, czy Austria.
ElectroG, czyli dyrektywa WEEE w Niemczech
Wiesz już, kto podlega rejestracji WEEE oraz jakich urządzań dotyczy. Pamiętaj, że niemiecki rynek jest bardzo wymagający, stąd kwestie związane z ewidencją odpadów LUCID, jak i rejestracją sprzętu elektronicznego EAR potraktuj poważnie. Tym bardziej że marketplace, takie jak Amazon czy eBay, wymagają już podawanie numerów powyższych rejestracji.
Aktualizacja:
Od 1 lipca 2023 marketplaces sprawdzą Twoją rejestrację WEEE (ustawa ElectroG). Jeśli Twój sprzęt elektryczny nie jest prawidłowo zarejestrowany, niestety mogą zablokować Twoją sprzedaż.
FAQ
- “Zarejestrowałem dwie marki dla elektroodpadów. Otrzymałem numery i numer WEEE jest dla obu marek taki sam. Czy taki mam podać w Amazon i czy nie powinno być przypadkiem tak, że dla obu marek numery WEE powinny być inne, a nie takie same?”
Numery nadane prawidłowe. Ważne będzie, żeby wpisać je w odpowiednie kategorie rejestracji, bo inaczej Amazon ich nie zaakceptuje.
Paczki do Niemiec z Global24
Od kilkunastu lat z powodzeniem realizujemy paczki do Niemiec. Nasza specjalność to zarówno zwroty, jak i wysyłka do Niemiec. Udostępnimy Ci adres zagraniczny, transport do finalnego Klienta najlepszym niemieckim kurierem i wykonamy to w zaledwie 24h, ponieważ wysyłkę paczek realizujemy codziennie. Co ważne – niemiecki adres zwrotny będzie Ci także potrzebny np. przy obecnych wymaganiach Amazona.
Zapraszamy do kontaktu!
kategorie:
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.