Magazynowanie: wynajem magazynu czy magazyn własny – co wybrać?

Wynajem magazynu czy magazyn własny? Planując założenie sklepu internetowego oraz prowadzenie sprzedaży wysyłkowej, należy rozważyć, w jaki sposób najlepiej rozwiązać problem, jakim jest magazynowanie i wysyłka towaru. To kluczowy aspekt, który wpływa na sukces w sprzedaży oraz postrzeganie marki sklepu.

vvo_1

Data publikacji:

Data aktualizacji:

20.12.2022

Spis treści:
1. Magazynowanie: jeśli prowadzisz e-commerce, jest to bardzo ważna kwestia.
2. Wynajem magazynu, magazyn własny… no i co z zagranicą?
3. Z Global24 nie musisz się przejmować trudnościami w wysyłce za granicę!
4. Teraz już wiesz, jaką decyzję podjąć w kwestii magazynowania

Magazynowanie: jeśli prowadzisz e-commerce, jest to bardzo ważna kwestia

Prowadzenie własnego biznesu e-commerce, działalności produkcyjnej czy handlowej, wymaga zorganizowania powierzchni przeznaczonej na magazynowanie towarów. Dlaczego jest to tak istotne? W sytuacji, kiedy magazyny są np. przepełnione, firma nie tylko zwalnia, ale nie może rozwijać się w płynny sposób i efekcie pojawiają się problemy oraz przestoje. Wówczas wyjściem z sytuacji jest możliwość budowy większej hali magazynowej, wynajem magazynu bądź dropshipping. 

Magazyn własny

Choć inwestycja w magazyn własny niesie ze sobą wiele zalet, ma również sporo minusów. Największe wady takiego rozwiązania to koszty związane z budową i późniejszą obsługą. Należy pamiętać, że sama hala nie rozwiąże spraw związanych z logistyką. Prościej mówiąc, konieczna jest inwestycja w narzędzia informatyczne oraz sprzęt niezbędny do sprawnego magazynowania towarów. Ponadto należy zatrudnić odpowiednią liczbę doświadczonych pracowników, co podnosi koszty i obciąża finanse firmy. 

Polecamy artykuł: Wysyłka do Wielkiej Brytanii – czego nie można wysyłać do Anglii?

Jak widać, nie w każdym przypadku jest to rozwiązanie korzystne, szczególnie dla podmiotów, które znajdują się w początkowych fazach rozwoju. Jeśli chodzi o magazyn, wynajem w tej sytuacji wydaje się znacznie korzystniejszym i elastycznym rozwiązaniem.

magazynowanie-1

Wynajem magazynu

Alternatywą dla własnego magazynu jest jego wynajęcie. Polski rynek magazynowy jest jednym z największych w tej części Europy. Co więcej, ciągle się rozwija – każdego roku powstaje wiele nowych inwestycji, które zapewniają dostęp do nowoczesnych powierzchni magazynowych wielu firmom działającym w różnych branżach m.in. przedsiębiorstwom produkcyjnym, handlowym, firmom usługowym czy kurierskim. Wynajem magazynu eliminuje konieczność zatrudniania własnych pracowników w celu przyjmowania i wydawania towarów, co znacząco obniża koszty wewnętrzne oraz redukuje problemy związane z organizacją i nadzorem całej działalności. Magazyny, które można wynająć, często dostępne są wraz z pakietem usług dodatkowych, niezwykle atrakcyjnych dla mniejszych podmiotów (zapewniają tzw. fulfillment). Wynajem hali magazynowej jest więc lepszym rozwiązaniem właśnie w przypadku mniejszych podmiotów takich jak np. nowe sklepy online. Dlaczego? Przede wszystkim jest to rozwiązanie tańsze w krótkim okresie czasu i wygodniejsze, gwarantujące nie tylko większą elastyczność, ale także poprawę konkurencyjności firmy.

Dropshipping

Model biznesowy przeznaczony głównie dla podmiotów, które zaopatrują się w dużych hurtowniach i mogą dyktować im warunki. Dropshipping cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przez co wchodzi w skład oferty coraz większej ilości hurtowni. Na czym konkretnie polega dropshipping – opiszemy w osobnym artykule.

Wynajem magazynu, magazyn własny… no i co z zagranicą?

Magazynowanie towarów odgrywa duże znaczenie w branży e-commerce. Niezależnie od tego, czy są to magazyny na wynajem, czy własne budynki, znajdują się one poza centrami miast, aby ułatwić do nich dojazd i ułatwić omijanie natężonego ruchu drogowego. Co więcej, często do magazynów muszą dojechać samochody, których waga objęta jest ograniczeniami w kwestii poruszania się po centrach miast. A więc co jest bardziej opłacalne – wynajem magazynu czy własna hala magazynowa? Sprawdzamy!

Własny magazyn – plusy i minusy

Dla części firm i przedsiębiorstw własne powierzchnie magazynowe są nieodłącznym elementem rozwoju. Wybudowanie magazynu pozwala poczuć, że nastąpił moment stabilizacji pozycji firmy na rynku. Magazyn własny daje większą swobodę w działalności firmy. Ponadto takie pomieszczenia można dowolnie dostosować do charakteru funkcjonowania firmy m.in. poprzez tworzenie stref o różnych temperaturach, zakup regałów o odpowiedniej pojemności i wysokości czy wybór odpowiedniego systemu magazynowania. 

Zaletą są również koszty zewnętrzne magazynowania, a prawdę mówiąc ich brak – posiadacze własnych magazynów nie muszą w końcu płacić za wynajem. 

Niestety budowa własnego magazynu to również koszty – jednorazowe, ale wysokie. Ponadto budowa magazynu trwa – zebranie pozwoleń, znalezienie podwykonawcy, przeprowadzanie odbiorów. I w końcu – budynek trzeba utrzymywać, mimo potencjalnego braku zleceń. 

Wynajem magazynu – wady i zalety

Wynajem magazynu ma zasadniczą przewagę nad powierzchniami magazynowymi budowanymi na własność – możesz zwiększać lub zmniejszać ich wielkość w zależności od chwilowych potrzeb. Nie trzeba też nimi zarządzać, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć ewentualnych problemów. Choć magazynowanie w wynajmowanych halach wiążę się zawsze z wydatkami na adaptację powierzchni do potrzeb firmy, jednak obecnie można znaleźć magazyny dopasowane do większości oczekiwań. Coraz częściej magazyny budowane są według podobnych standardów. Moduły w wynajmowanych powierzchniach magazynowych posiadają dziś często możliwość dowolnej, dopasowanej do oczekiwań adaptacji. 

magazynowanie-2

Zagranica

Sprawa dodatkowo komplikuje się, kiedy posiadamy magazyn za granicą. Dlaczego? Sprzedaż towarów prowadzona za pośrednictwem magazynu znajdującego się za granicą, może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym również w tym państwie. Żeby uniknąć sytuacji, w których ten sam dochód przedsiębiorcy podlega podwójnemu opodatkowaniu, zainteresowane państwa zawierają porozumienia dwustronne, w których określają, jakie kategorie dochodów będą opodatkowane w państwie siedziby spółki, a jakie w państwie prowadzenia działalności. Jednak jeśli producent wykorzystuje taką powierzchnię magazynową wyłącznie do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym w stosunku do swojej głównej działalności, to obowiązek podatkowy za granicą nie powstanie. 

Z Global24 nie musisz przejmować się trudnościami w wysyłce za granicę!

Z Global24 wysyłka za granicę nie stanowi żadnego problemu. Szybko i sprawnie realizujemy wysyłki zagraniczne do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Belgii oraz Włoch. W każdym z obsługiwanych przez nas krajów doręczenia realizują lokalni liderzy usług kurierskich i pocztowych. Dla Twoich Klientów to pewność i gwarancja nie tylko najlepszej jakości, ale również najkrótszych czasów doręczeń.

Dowiedz się więcej: Numery EPR – rejestracja opakowań na paczki we Francji

W naszych centrach logistycznych za granicą mamy przygotowane przestrzenie dla każdego z naszych partnerów – tam wysyłki oczekują na nadanie na adres docelowy, a zwroty oczekują na wysłanie ich do naszego magazynu w Polsce, skąd trafią do Ciebie. Zobacz dokładnie, jak wygląda nasze rozwiązanie!

 

Global24-Schemat-transportu

 

Wspieramy sprzedaż zagraniczną – pomagamy sklepom internetowym skutecznie konkurować na globalnym rynku! Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu!

    Teraz już wiesz, jaką decyzję podjąć w kwestii magazynowania

    Reasumując, jeśli obroty Twojej firmy są wysokie i następuje jej pomyślny rozwój, to magazyn własny będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Z kolei mniejsze firmy, jak również i te borykające się z problemami o charakterze organizacyjnym, gospodarczym bądź innym, powinny postawić na wynajem magazynu.

    Autor:

    Global24 Team

    kategorie:

    ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.