Sprzedaż w internecie: rynek niemiecki 2022. Co warto wiedzieć?
Szybki wzrost popularności sprzedaży internetowej nie ominął oczywiście Niemiec. Wiele firm i przedsiębiorstw przeniosło się na rynek niemiecki, a tym samym postawiło na handel w Niemczech. Co powinieneś wiedzieć, planując sprzedaż online w tym państwie? Mamy dla Ciebie zestawienie najważniejszych informacji!
Data publikacji:
Data aktualizacji:
20.12.2022
Spis treści:
- Gospodarka Niemiec w 2022 roku – rzut oka na sytuację
- Raport e-commerce, czyli czym cechuje się rynek niemiecki?
- Sprzedawaj do Niemiec z Global24
Gospodarka Niemiec w 2022 roku – rzut oka na sytuację
Zastanawiasz się, czy sprzedaż do Niemiec jest opłacalnym biznesem? Otóż nasz zachodni sąsiad jest obecnie najpopularniejszym kierunkiem ekspansji polskich firm z branży e-commerce. Dzisiaj wiele podmiotów wysyła i sprzedaje swoje produkty i usługi na różnych niemieckich platformach handlowych oraz oferuje dostawę do Niemiec bezpośrednio ze sklepów internetowych.
Gospodarka niemiecka należy do jednych z najsilniejszych i najbardziej stabilnych w całej Unii Europejskiej. Sprzedaż internetowa w Niemczech rośnie i szacuje się, że będzie wzrastać również w kolejnych latach. Co istotne? Już ponad 90% Niemców aktywnie korzysta z internetu, a ponad 80% z nich przynajmniej raz w roku robi zakupy drogą internetową (raport znajdziesz poniżej).
Zwracając uwagę na handel internetowy w Niemczech przedsiębiorcy i właściciele firm powinni pamiętać o różnicach kulturowych. Bezpieczeństwo, jakość, zaufanie i lojalność to podstawowe wartości konsumentów niemieckich.
Raport e-commerce, czyli czym cechuje się niemiecki rynek?
Raport e-commerce – Niemcy to bardzo duża populacja, aż 83,6 mln ludzi. Jak widać w zamieszczonych danych, rynek niemiecki jest już dojrzałym rynkiem. Jego cechą specyficzną jest relatywnie niski poziom użycia mediów społecznościowych (penetracja na poziomie 45%, dla porównania, penetracja social media w Wielkiej Brytanii wynosi 66%, a w Polsce 50%). Niemcy podobnie jak większość krajów Europy Zachodniej osiągnęły już graniczny punkt penetracji internetu. Co to oznacza? Wzrost ilości użytkowników rok do roku oscyluje w okolicach 0,4% (porównanie roku 2019 i 2020).
Poszerz swoją wiedzę z zakresu LUCID: LUCID w 2022 – co to LUCID, rejestracja krok po kroku, koszty
Co więcej? Internauci już od dłuższego czasu coraz silniej preferują wykorzystanie urządzeń mobilnych do przeglądania internetu (44%), co daje wzrost o 11% w ciągu roku wobec desktopów (spadek o 4,4% w 2019 roku). Warto również zaznaczyć, iż spada zainteresowanie tabletami do korzystania z internetu – tylko 4,4% ruchu online zostało wygenerowane przez tę kategorię urządzeń. Z ciekawych danych należy również wskazać, iż mimo zasobności portfeli niemieckich obywateli, ogromną przewagę nad systemem iOS (29% ruchu), ma system Android – odpowiada za aż 70% ruchu!
Gospodarka w Niemczech – obrót e-commerce
Obrót e-commerce w 2019 roku w niemieckiej gospodarce wyniósł 94 miliardy euro, a w 2020 roku przekroczył poziom 100 miliardów euro. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze segmenty w e-commerce, miejsca na podium zajmują: elektronika i media, które odpowiadają za 27% obrotów, kategoria fashion 25%, zabawki i hobby 21%. Na kolejnych miejscach znajdują się meble i akcesoria oraz uroda i jedzenie. Wybrane produkty bez żadnego problemu możesz wysłać z Global24, co pozwoli Ci na zwiększenie docelowej grupy Klientów swojego sklepu.
Rynek niemiecki – najpopularniejsze przeglądarki i wyszukiwarki internetowe w Niemczech
Wiedza na temat tego, jakie są najpopularniejsze przeglądarki i wyszukiwarki internetowe w Niemczech pozwoli Ci zoptymalizować swój sklep online i dobrze go przetestować, zanim wpuścisz pierwszych Partnerów. Zatem, z jakich przeglądarek najczęściej korzystają Niemcy?
- Google Chrome – 48,4%
- Safari – 22,1%
- Firefox -11,9%
- Microsoft Edge – 5,9%
- Samsung Internet – 5,6%
- Opera – 3,4%
- Internet Explorer i inne – 2,7%
Czy wiesz, że 66 milionów Niemców kupuje online? Pokazują to wskaźniki makro – w 2019 roku 84% Niemców, którzy mają dostęp do internetu, dokonało zakupu online. Średni roczny obrót w e-commerce na użytkownika wyniósł 1424 €. Opierając się o powyższe dane, można śmiało stwierdzić, iż internetowy handel w Niemczech ma bardzo duży potencjał.
Sprzedaż do Niemiec – jakie metody płatności?
Zastanawiasz się, w jaki sposób niemieccy użytkownicy dokonują płatności za zakupy internetowe? Dane pochodzące z serwisu statista.com z 2020 roku mogą nieco zaskakiwać. Na pierwszym miejscu znalazł się PayPal oraz inne podobne do niego metody płatności online, z których korzysta prawie 50% Niemców. Kolejne miejsca zajmują faktura i płatność przelewem tradycyjnym (21%) oraz karty debetowe (19%).
Z kolei, jeżeli chodzi o najpopularniejsze formy dostawy na niemieckim rynku, to według danych zawartych w raporcie „European E-commerce Report 2019” aż 77% Partnerów w Niemczech preferuje Deutsche Post DHL, czyli narodowego przewoźnika, który dostarcza przesyłki pocztowe, kurierskie, a ponadto ma również własne paczkomaty Packstation. Cała konkurencja – UPS, DPD, oraz GSL pozostaje daleko w tyle.
Gospodarka w Niemczech – największe sklepy internetowe
Nie wiesz, gdzie szukać inspiracji jeżeli chodzi o rynek niemiecki? Jakie sklepy cieszą się największym zainteresowaniem wśród Partnerów? Według danych pochodzących 2020 roku najpopularniejsze sklepy w Niemczech to:
- Amazon.de
- Otto.de
- Zalando.de
- MediaMarkt.de
- Lidl.de
Jak już wyżej wspomnieliśmy największy potencjał sprzedaży online ma branża fashion, artykuły elektroniczne i telekomunikacyjne. Kolejne, trzecie miejsce w rankingu zajmują komputery, urządzenia mobilne i software. Jak można zauważyć, w innych państwach europejskich również obserwuje się podobne preferencje.
Raport e-commerce Niemcy – z jakich social mediów i komunikatorów korzystają niemieccy obywatele?
Prym wiedzie WhatsApp (prawie 80%) – zdecydowanie wygrywa z Messengerem (37,3%). Poza tym, powszechnie znane w Niemczech są również inne media społecznościowe takie jak:
- YouTube – 74,8%
- Facebook – 60%
- Instagram – 46,9%
- Pinterest – 26,8%
- Twitter – 22,8%
Co ciekawe okazuje się, że największą moc za zachodnią granicą, jeżeli chodzi o wpływ na decyzje zakupowe klientów, mają nie media społecznościowe, a reklamy w telewizji oraz wyszukiwarki internetowe, na które wpływ ma dobre i skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.
Sprzedawaj do Niemiec z Global24
Szukasz sprawdzonej firmy, która profesjonalnie i kompleksowo zajmie się wysyłką Twoich paczek do Niemiec? Nie musisz dalej szukać! Global24 to najlepszy wybór na rynku! Nasze największe atuty to szybkość, multi operator (możliwość wysyłek na różne kraje różnymi przewoźnikami), opłaty dostosowane do realnych potrzeb oraz adres zagraniczny, dzięki któremu Twój klient docelowy dostanie paczkę lokalnym kurierem z adresem wygenerowanym w jego kraju.
Zobacz, dlaczego jest to tak ważne:
- Amazon – jak sprzedawać za granicą, co daje Amazon Prime i więcej
- Jak sprzedawać na eBay za granicą? Co daje eBay plus i nie tylko
Współpracują z nami Partnerzy z bardzo wielu branż, m.in. fashion, wyposażenia wnętrz, żywności, RTV i AGD, IT oraz wielu innych. Ich zadowolenie świadczy o naszym profesjonaliźmie. Jeśli chodzi o wysyłkę do Niemiec, jest ona realizowana przez dwóch przewoźników: DHL oraz DPD.
Gwarantujemy terminową realizację każdej powierzonej nam przesyłki. Rośniemy razem z Tobą – Twój sukces jest naszym sukcesem. Im więcej będziesz wysyłać, tym lepiej dla rozwoju naszego biznesu. Zapraszamy do kontaktu, z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Twoje wątpliwości w kwestii tego, co sprzedawać do Niemiec i jak rozwijać się na tamtejszym rynku. Jak widać, Niemcy bardzo mocno stawiają na ciągłe usprawnianie procesów UX oraz rozwój płatności bezgotówkowych. Niemiecki konsument zwraca uwagę nie tylko na łatwość zwrotu towarów, niską cenę, ale również szybką dostawę. Właśnie dlatego Twój sklep internetowy powinien pozwalać na w pełni bezpieczne i intuicyjne zakupy oraz sprawne i szybkie dokonywanie transakcji. Jeśli zyskasz lojalność niemieckich Partnerów, z pewnością pozostaną oni z Tobą na długie lata.
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.