Sprzedaż i recykling w Czechach – co należy wiedzieć?

Czechy są dla Polski ważnym rynkiem eksportowym, a zainteresowanie polskich przedsiębiorców sprzedażą towarów w tym kraju systematycznie rośnie. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej w Czechach obowiązują  przepisy regulujące odpowiedzialność podmiotów wprowadzających na rynek opakowania, jak również określone rodzaje produktów, takie jak między innymi sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem sprzedaży w Czechach, aby nie narazić się na wysokie kary finansowe. 

Recykling Czechy

Data publikacji:

Data aktualizacji:

02.08.2024

Spis treści:

  1. Rejestracja w zakresie opakowań
  2. Rejestracja w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego 
  3. Rejestracja w zakresie baterii

Rejestracja w zakresie opakowań

Przed rozpoczęciem sprzedaży towarów w Czechach należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia i podpisać umowę z organizacją odzysku opakowań. Z obowiązku rejestracji wyłączeni są przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu opakowania w ilości, która nie przekracza 300 kg/rocznie i których roczny obrót nie przekracza 25.000.000,00 CZK. Przedsiębiorcy, którzy spełniają te warunki mogą jednak dobrowolnie się zarejestrować. 

Z reguły rejestracja trwa około 6-8 tygodni. Potwierdzenie rejestracji stanowi certyfikat wystawiany przez organizację odzysku opakowań.

W przypadku niezgodnego z prawem braku rejestracji nakładane są kary finansowe w wysokości do 500.000,00 CZK.

Czechy recykling

Raportowanie ilości opakowań wprowadzonych do obrotu

Zarejestrowani przedsiębiorcy zobowiązani są do składania raportów w zakresie ilości opakowań wprowadzonych na rynek w danym kwartale. Raporty te sprawiają przedsiębiorcom wiele trudności, ponieważ w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej czeskie wymogi w tym zakresie są bardzo skomplikowane. Głównie z uwagi na dużą ilość kategorii przeznaczonych do raportowania opakowań. Raporty składane są z wykorzystaniem rozbudowanej tabeli, w której wyszczególnione są miejsca na wpisanie danych w poszczególnych grupach, takich jak między innymi opakowania sprzedażowe, grupowe transportowe. Następnie w każdej grupie należy wskazać dokładną ilość opakowań w poszczególnych kategoriach, takich jak plastik, papier, drewno, szkło itd. W ramach tych kategorii wyodrębnione są kolejne podkategorie odpowiadające właściwościom danych materiałów, przykładowo: opakowania plastikowe (PET, PE, PP, PS, XPS, PVC, inne, wielomateriałowe, biodegradowalne, sztywne/elastyczne, bezbarwne/kolorowe, wprowadzone na rynek po raz pierwszy/pochodzące z recyclingu itd.).

Zobacz, jak Allegro wprowadza nowy rynek sprzedaży dla swoich sprzedawców: Allegro i nowy rynek zagraniczny – diagnozy i wróżby

Rejestracja w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Rejestracja w zakresie opakowań nie zawsze będzie wystarczająca, ponieważ dla niektórych rodzajów produktów przewidziane są dodatkowe obowiązki. Chodzi między innymi o sprzęt elektryczny i elektroniczny. Producenci takiego sprzętu objęci są obowiązkiem rejestracji. Obowiązek ten dotyczy również zagranicznych producentów, którzy sprzedają sprzęt bezpośrednio do użytkowników końcowych, przy czym dobrowolna rejestracja jest również możliwa. 

Producenci wpisywani są do narodowego rejestru i otrzymują certyfikat potwierdzający spełnienie obowiązków. 

Tak jak w przypadku opakowań konieczne jest składanie kwartalnych raportów o ilościach sprzętu wprowadzonych na rynek. Kategorie sprzętu różnią się nieznacznie w poszczególnych organizacjach odzysku. 

Producencie sprzętu elektrycznego i elektronicznego mają obowiązek odpowiedniego oznaczenia produktu (symbol przekreślonego kosza) oraz poinformowania o tym, że produktu nie można wyrzucać do odpadów komunalnych.  

Visible fee – w Czechach istnieje obowiązek wskazywania na fakturach za sprzęt wysokości opłat recycligowych uiszczonych za dany sprzęt. Dotyczy to wszystkich faktur, niezależnie od sposobu sprzedaży oraz tego czy odbiorcą jest konsument, czy przedsiębiorca. Istnieje kilka sposobów wykazania tych opłat na fakturze, przy czym istototne jest, aby możliwe było łatwe ustalenie kwoty opłaty recyclingowej poniesionej dla każdego produktu na fakturze. 

Rejestracja w zakresie baterii

Obowiązkowej rejestracji w Czechach podlegają również przedsiębiorcy wprowadzający na rynek baterie. Producenci wpisywani są do narodowego rejestru i otrzymują certyfikat potwierdzający spełnienie obowiązków. 

Czechy baterie sprzęt elektroniczny

Podobnie jak w przypadku sprzętu konieczne jest składanie kwartalnych raportów o ilości wprowadzonych na rynek baterii.

Produkty muszą być odpowiednio oznaczone (symbol przekreślonego kosza/symbole metali ciężkich). Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy sprzedają baterie użytkownikom końcowym mają szereg obowiązków informacyjnych, takich jak konieczność poinformowania o możliwych skutkach dla środowiska i zdrowia ludzi jeżeli baterie nie zostaną wyrzucone w sposób prawidłowy. 

Przykładowe kary: 500.000,00 CZK za brak rejestracji; 5.000.000,00 CZK za brak odpowiedniej informacji dla użytkownika końcowego.

Zwroty i wysyłki zagraniczne z Global24

Jeżeli planujesz ekspansję zagraniczną bądź już sprzedajesz poza Polskę, służymy pomocą przy obsłudze zwrotów i przesyłek zagranicznych Twojego sklepu internetowego.  Porozmawiamy jakie rozwiązanie logistyczne będzie dla Ciebie optymalne, żeby zwiększać Twoją konkurencyjność i zarazem sprzedaż za granicą.

“Jesteśmy po to, by tworzyć ROZWIĄZANIA dla Ciebie i Twoich klientów. Zawsze być KROK do przodu.”

Zapraszamy do kontaktu!

    Sprzedaż i recykling w Czechach – co należy wiedzieć?

    Wprowadzając na czeski rynek produkty takie jak sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, jak również oferując produkty w opakowaniach należy pamiętać o wielu wymogach przewidzianych przez prawo. Z uwagi na szeroki zakres tych obowiązków i duży poziom skomplikowania zachęcamy do współpracy z nami. 

     

    Autor:

    Global24 Team

    kategorie:

    , , ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.