Allegro i nowy rynek zagraniczny – diagnozy i wróżby
Na przełomie marca i kwietnia 2023 wprost gruchnęła wiadomość, że serwis Allegro otwiera czy też raczej włącza czeską stronę (w zakresie języka i funkcji), a następnie przystępuje do dedykowanej działalności w Czechach, pod osobną domeną i jako osobny byt internetowy. Jak zazwyczaj w przypadku takich strzałów informacyjnych, opinia internetowa wygłosiła za i przeciw, domorośli analitycy wieszczą rychłe niepowodzenie, a… karawana idzie dalej i już teraz ta opcja sprzedaży jest dostępna dla merchantów Allegro.
Data publikacji:
Spis treści:
- Allegro.cz – czy, kiedy i po co
- Dlaczego marketplace’y lubią cross-border
- Recykling w Czechach
- Wnioski i subiektywne wrażenia
Allegro.cz – „cz”y, kiedy i po co
Dwie dekady temu mieliśmy aukro.cz, które było własnością firmy w skrócie identyfikowanej jako Allegro oraz odpowiednikiem (czy może kopią) polskiej wersji serwisu. Strona i firma do dziś istnieje i jest w szerokim sensie probierzem rynku czeskiego e-commerce. Zaawansowanym użytkownikom sprzedaży, w tym transgranicznej, kojarzy się raczej z wyprzedażą garażową i odbiorami osobistymi, które wspominamy z ostatnich lat poprzedniego wieku (w e-commerce). W każdym razie nie ma nic wspólnego z Allegro.
Do lamusa i wspomnień starszych użytkowników sprzedaży internetowej należą inne serwisy czeskie należące kiedyś do kojarzonego z Polską giganta: Heureka.cz czy Seznamzbozi.cz.
Niemniej w kwietniu 2022 czeska grupa Mall WE/do (mall.cz) została przejęta kapitałowo przez Allegro (naprawdę mniejsza o konkretne nazwy spółek i powiązania kapitałowe), w lipcu 2022 została zakończona działalność polskiej wersji sklepu mall.pl i uważni obserwatorzy mogli wywnioskować, że kwestią co najwyżej roku będzie zatem ekspansja Allegro w Republice Czeskiej.
Tak naprawdę mówimy tu o re-ekspansji, powrocie na rynek w nowych realiach. O nowej narracji dla sąsiadów – Czechów popandemicznych, zreorganizowanych społecznie, z wieloma napięciami wewnętrznymi.
Allegro w Czechach już było i wraca, danie wydaje się odgrzewane, ale przygotowane jednak z innych składników. Kuchnia ta otwiera się od oczywistości i odpowiedzi na pytanie, po co taki marketplace przekracza granice (nie tylko terytorialne, ale może i ryzyka biznesowego).
Po pierwsze, by uzyskać dostęp do większej bazy klientów rozumianych zarówno jako sprzedający jak i kupujący. Wejście na rynek czeski pozwala Allegro na dotarcie do nowych klientów i zwiększenie liczby swoich użytkowników.
W świecie gospodarki VUCA i niepewności BANI działanie na następnym runku pod własnym wycyzelowanym szyldem pomaga Allegro zminimalizować ryzyko związane z zastanym rynkiem i zdywersyfikować jeszcze źródło przychodów (revenue) – bez wątpienia rzecz została skutecznie przekalkulowana.
Nie bez znaczenia jest wyzwanie konkurencyjne i szybka umiejętność reagowania na zmiany otaczającej rzeczywistości: wchodząc na ten rynek, Allegro może konkurować z innymi platformami e-commerce, takimi jak na przykład Slevomat czy Alza.
Jako że Allegro -jakby to nie brzmiało, będzie startować z ugruntowanej pozycji – zapewne zaobserwujemy echo korzyści skali działalności doskonałego serwisu dla klienta, który w przypadku Allegro jest bezsprzeczny, niezależnie od tego, ile pojedynczych negatywnych opinii znajdziemy w sieci.
Dlaczego marketplace’y lubią cross-border
Pytanie to można by zadać z pewnością chatbotom sztucznej inteligencji i z dużą skutecznością odpowiedziałyby zapewne, że marketplace wchodzi na nowy rynek, by mieć dostęp do większej liczby użytkowników, co wydatnie przełoży się na wynik finansowy (niezależnie od tego, czy rozumiany jako przychód, czy jako zysk). Odpowiedziałyby pewnie też, że można lepiej zarządzać kosztami pracy, zdywersyfikować i zarządzać otoczeniem rynkowym i jego potencjalnymi wahaniami wedle starej rzymskiej reguły dziel i rządź (divide et impera)… w biznesie.
Dla nas w świetle ogłoszeń prasowych szczególne znaczenie ma inny wykładnik. Wchodząc na rynek czeski Allegro zyska dostęp do nowych produktów lub usług, które nie są dostępne w Polsce czy innych krajach Europy. Zapomnienie o lokalnym kolorycie i specyfice regionu bywa często pierwszym elementem, który „kładzie biznes”. Skala działania i zaplecze finansowe pozwalają nie tylko na promowanie (od razu ) płatności w lokalnej walucie i za pomocą czeskich operatorów finansowych, ale i przygotowanie interfejsu dedykowanego dla Czechów. (a nie tylko kopii). Tak, użytkownicy Internetu w różnych krajach maja różne przyzwyczajenia także jeśli chodzi o sposób korzystania ze stron internetowych czy robienia zakupów (np. z laptopa, komputera w domu czy aplikacji w komunikacji miejskiej).
Zobacz, jak rozpocząć sprzedaż do Wielkiej Brytanii po brexit: Wysyłka do Wielkiej Brytanii i 5 kroków jak rozpocząć sprzedaż
Drugim równie ważnym wykładnikiem jest przewaga konkurencyjna: ponownie efekt skali i dobre przygotowanie do wdrożenia (launchu) mogą dać wymierny efekt w postaci wygranej nad lokalnymi graczami, którzy absolutnie i bez wątpienia na tę chwilę są bardziej skoncentrowani na swoim rodzimym, czeskim rynku.
Wnioski i subiektywne wrażenia
Wiemy już, a przynajmniej przeczuwamy, jakie intencje przyświecają Allegro w ruchu za południową granicę, jaki będzie efekt tego rozszerzenia działalności – już nie wiemy, ale również przeczuwamy, że pierwsze podsumowania nie nastąpią wcześniej niż po 3 latach – skoro sam proces akwizycyjny i wyłączenie polskiej części kupionej firmy zajął rok.
Mamy dziś taki czas, że w biznesie wszystko dzieje się szybko, ale sam biznes dzieje się tak jak kiedyś, mozolnie i powoli, może nawet wolniej niż kiedyś. Nie bez powodu pisał Franz Kafka (nomen omen pisarz niemieckojęzyczny pochodzenia żydowskiego całe życie związany z czeską Pragą), że najcięższe łańcuchy to te administracyjne…
Do zawodów z Allegro staje zatem całkiem pokaźny zestaw zawodników z podium:
Alza.cz – chyba najbardziej znany marketplace, oferujący szeroki wybór produktów elektronicznych, AGD, RTV, odzieży, kosmetyków i wiele innych;
Zbozi.cz – Platforma sprzedażowa z szeroką gamą produktów, w tym odzież, elektronika, kosmetyki, narzędzia, czy naprawdę świetnie radzący sobie
Rohlik.cz – Sklep internetowy z dostawą żywności, oferujący szeroki wybór produktów spożywczych, w tym świeże owoce i warzywa, mięso, nabiał, pieczywo i wiele innych.
W biznesie należy być albo pierwszym, albo drugim, ale lepszym, albo znaleźć niszę. Przez dziurkę od klucza, z logistycznej niszy będziemy się przyglądać ekspansji Allegro na południe.
O recyklingu w Czechach kilka słów
Przepisy dotyczące odpadów i opakowań mają na celu ochronę środowiska i promowanie zrównoważonego zarządzania odpadami. W Czechach obowiązuje segregacja odpadów na różne frakcje, takie jak papier, plastik, szkło, metal i odpady biodegradowalne. Jako właściciel firmy czy sprzedawca masz wtedy obowiązek przestrzegać tych zasad.
W zakresie opakowań istnieją przepisy dotyczące producentów i dystrybutorów. Producenci muszą dostosować swoje opakowania do wymogów dotyczących recyklingu i odzysku materiałów. Ponadto, dystrybutorzy są zobowiązani do przekazywania informacji dotyczących właściwego postępowania z opakowaniami i odpadami klientom.
W Czechach istnieją również wymogi dotyczące recyklingu. Firmy muszą współpracować z odpowiednimi instytucjami i organizacjami, które zajmują się zbieraniem, przetwarzaniem i recyklingiem odpadów. Wprowadzono również system gospodarki opakowaniami, który ma na celu minimalizację ilości odpadów opakowaniowych.
Sprawdź obowiązki dotyczące rejestracji opakowań i odpadów w innych krajach: Ekologia w e-commerce
Przestrzeganie przepisów dotyczących odpadów i opakowań jest istotne dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego. Wprowadzenie odpowiednich praktyk segregacji i recyklingu może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko i promowania bardziej zrównoważonej przyszłości.
Kiedy nie musisz spełnić części obowiązków?
Jeśli w danym roku kalendarzowym wprowadzasz na rynek czeski opakowania, które ważą łącznie mniej niż 300 kg, a Twój roczny obrót jest mniejszy niż 25 mln CZK, nie dotyczą Cię obowiązki, o których mowa w punktach 3,4 i 5.
Sprzedaż za granicę ze wsparciem Global24
Niezależnie od modelu, w którym pracujesz w tej chwili albo od modelu, o którym dopiero myślisz, pomożemy Ci i podpowiemy, jak zoptymalizować Twoje zamówienia i zwroty, które będziesz realizować.
W Global24 procesujemy przesyłki i zwroty oraz podpowiadamy rozwiązania logistyczne niezależnie od granic. Jeśli zatem rozważasz już dzisiaj zagraniczną ekspansję i poszukujesz skutecznego partnera do działań w logistyce cross-border, poczuj się zaproszony do rozmowy o sprzedaży na rynkach poza polskim. Czekamy i zapraszamy do kontaktu!
Nasza rekomendacja sprzedaży cross-border
Sprzedaż transgraniczna w czasach globalnej wioski jawi się jako oczywistość. Jeśli tylko umiesz dopasować swoją ofertę e-commerce do lokalnych potrzeb tak, aby odpowiadała lokalnym potrzebom i preferencjom klientów czeskich, działaj bez wahania, także w oparciu o marketplace Allegro. Upewnij się jednak, że masz odpowiednią gamę produktów, że opisujesz je w języku lokalnym (jeśli nawet przy użyciu translatora) i uwzględniasz lokalne zwyczaje i preferencje. Partner logistyczny, czyli Global24 już jest gotowy do działania wraz z Tobą.
kategorie:
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.