GVMS – co to jest? Jak i kiedy się rejestrować?
Od 1 stycznia 2022 roku firmy, które przewożą towary między Unią Europejską a Wielką Brytanią muszą być zarejestrowane w systemie GVMS (Goods Vehicle Movement Service). To specjalny system informatyczny Wielkiej Brytanii, który służy do koordynowania ruchu pojazdów.
Data publikacji:
Data aktualizacji:
20.12.2022
Spis treści:
- GVMS – co to jest, kto powinien się zarejestrować?
- Jak korzystać z GVMS? Jakie dokumenty należy zarejestrować?
- Bezpieczne, szybkie i sprawne zarządzanie wysyłkami i zwrotami zagranicznymi? Wybierz Global24!
GVMS – co to jest, kto powinien się zarejestrować?
GVMS, czyli Goods Vehicle Movement System można przetłumaczyć jako systemy przemieszczania pojazdów ciężarowych. Od 1 stycznia 2022 roku Wielka Brytania wprowadziła nowy sposób kontroli eksportowych i importowych. Ogólne założenie jest takie, aby upłynnić oraz przyspieszyć przejazd samochodów ciężarowych przez granicę Unii Europejskiej, oraz Wielkiej Brytanii.
Gdzie ma zastosowanie GVMS? System brexit wymaga, aby wygenerowany został numer GMR UK oraz kod kreskowy, który jest potrzebny kierowcy do wjazdu na prom bądź euro tunel. Co istotne? Systemu GVMS trzeba używać nie tylko do wjazdu, ale również do wyjazdu z UK. Wcześniej, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, wystarczył numer MRN deklaracji eksportowej, a do wyjazdu z Wielkiej Brytanii numer MRN dokumentu tranzytowego. Od 2022 roku to już nie wystarczy, bowiem potrzebny jest dostęp do systemu GVMS.
W systemie przemieszczania pojazdów ciężarowych firma przewozowa może wygenerować kod kreskowy w oparciu o dokumenty oraz informacje dostarczone przez firmę, która zleca transport. GVMS to system informatyczny, który pozwala na połączenie wszystkich wystawionych dokumentów celnych na dany transport i zapisanie ich pod jednym numerem referencyjnym. Kierowcy odpowiedzialnemu za przewóz towaru przez granicę zamiast kilku dokumentów celnych wystarczy wyłącznie jeden dokument, aby wjechać na prom.
Zapraszamy do lektury: Jak reklamować sklep internetowy? 6 pomysłów
Brytyjski system GVMS pozwala również kierowcy sprawdzić, czy towar, który przewozi, może zostać dostarczony w miejsce przeznaczenia bądź czy został zakwalifikowany do kontroli celnej. Samo uzyskanie dostępu do systemu jest proste, a aktywacja może potrwać ok. 5 dni.
Kto powinien się zarejestrować w GVMS?
Rejestracji w systemie GVMS muszą dokonać, zarówno przewoźnicy z Wielkiej Brytanii, jak i spoza niej. Dotyczy to także:
- Niezależnych kierowców, którzy przewożą towary i samodzielnie dopełniają formalności celnych
- Przedsiębiorstw, które podzlecają odbiór towaru w imieniu innego przedsiębiorstwa
- Przedsiębiorstw logistycznych wynajętych do transportu towarów i obsługi celnej w imieniu innego przedsiębiorstwa
- Dużych przedsiębiorstw handlu detalicznego, które zajmują się transportem i zgłaszaniem własnych towarów
Angielski system GVMS jest potrzebny przede wszystkim firmom transportowym i spedycyjnym. Jeżeli transport będzie objęty procedurą tranzytową, to przewoźnik może wykorzystać numer MRN z T1, aby wygenerować kod kreskowy. Jednak problemy zaczynają się, kiedy towar nie będzie objęty tranzytem, tylko zwykłym dokumentem eksportowym EU. Wówczas do skutecznego użycia systemu GVMS konieczny będzie dokument importowy z Wielkiej Brytanii. Aby go zdobyć, importer musi odpowiednio wcześniej otrzymać fakturę sprzedaży ze wszystkimi potrzebnymi informacjami.
Ważne! Szybkie użycie systemu GVMS bardzo często jest niemożliwe z powodu braku płatności cła bądź VAT. Bardzo istotne jest więc dla przewoźnika, aby zanim zdecydują się przyjąć zlecenie, określić, na jakich dokumentach będzie transportowany towar i kto ma obowiązek je przygotować.
Jak korzystać z GVMS? Jakie dokumenty należy zarejestrować?
Zastanawiasz się, jak zarejestrować się w systemie GVMS? Do rejestracji w tym systemie należy używać dokładnie tego samego adresu, który był używany w przypadku jakiejkolwiek innej usługi Government Gateway. Aby się zarejestrować, musisz uzyskać numer EORI zaczynający się od GB. Ponadto będziesz potrzebować identyfikatora użytkownika i hasła Government Gateway. W przypadku, jeżeli nie masz identyfikatora użytkownika, możesz utworzyć go dla swojej firmy podczas rejestracji.
Jakie dokumenty należy zarejestrować w GVMS system brexit?
Może to być:
- Zgłoszenie przywozowe
- Uproszczone zgłoszenie na granicy (SFD) bądź zestaw zredukowanych danych dotyczących przywozu hurtowego (BIRDS)
- Zgłoszenie tranzytowe – tranzytowy dokument towarzyszący (TAD) lub tranzytowy dokument towarzyszący dotyczący bezpieczeństwa (TSAD)
- Wpis do ewidencji zgłaszającego (EIDR)
- Karnet ATA
Podstawą do zgłoszenia w systemie GVMS nie mogą być dokumenty zgłoszeń wywozowych z krajów Unii Europejskiej. To system brytyjski, w którym można prowadzić jedynie numery zgłoszeń celnych dokonanych w Wielkiej Brytanii lub zgłoszeń tranzytowych w systemie NCTS.
GVMS – nowe przepisy celne
Pełna kontrola celna obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku dla wszystkich towarów, które są:
- Eksportowane z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii
- Importowane do Unii Europejskiej z Wielkiej Brytanii
Oznacza to, że od 2022 roku:
- Firmy nie mogą opóźnić składania deklaracji importowych dla towarów, które importują do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
- Wszystkie lokalizacje graniczne GB rozpoczynają kontrole towarów importowanych i eksportowanych
- Porty, które używają systemu GVMS do kontroli towarów wymagają wcześniej złożonych numerów referencyjnych deklaracji, które należy połączyć ze sobą w ramach jednego numeru referencyjnego
Jak korzystać z GVMS?
Aby generować numery GMR, osoba lub firma odpowiedzialna za przemieszczanie towarów musi być zarejestrowana w systemie GVMS. Takie rozwiązanie wymaga identyfikatora użytkownika, bramy rządowej oraz numeru GB EORI. Przewoźnicy muszą uzyskać numer GMR dla każdej przesyłki. Numer ten określa:
- Kierunek przewozu
- Numer rejestracyjny pojazdu lub zestawu
- Szczegóły planowanej przeprawy i jeżeli są dostępne – port wywozu oraz port wwozu
- Numery MRN dla wszystkich przewożonych towarów
Polecamy lekturę: LUCID w 2022 – co to LUCID, rejestracja krok po kroku, koszty
Bezpieczne, szybkie i sprawne zarządzanie wysyłkami i zwrotami zagranicznymi? Wybierz Global24!
Zależy Ci na szybkiej, sprawnej i bezpiecznej obsłudze wysyłek i zwrotów zagranicznych? Koniecznie zapoznaj się z propozycją współpracy Global24 i przekonaj się, jak duże korzyści daje współpraca z nami. Do realizacji każdego zamówienia podchodzimy w sposób indywidualny, dostosowując się do wymagań i oczekiwań naszych Partnerów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest czas dla wszystkich Klientów, dlatego dbamy o terminową realizację każdego zamówienia niezależnie od kraju docelowego. Zapraszamy do kontaktu.
Jesteśmy najlepsi, szybcy i bezpieczni. Kompleksowa obsługa wysyłek oraz zwrotów międzynarodowych to jeden z naszych największych wyróżników na rynku pośród konkurencji. Kolejną naszą przewagą jest to, iż możesz u nas wybrać przewoźnika, jakim będziesz chciał przewozić towar. Dajemy szerokie możliwości wyboru. Zapraszamy!
Od 1 stycznia 2022 roku rozpoczęła się pełna kontrola nad importem z Unii Europejskiej do UK. Każdy przewoźnik, który zamierza przewozić towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii i korzysta z portów, które wykorzystują system GVMS powinien jak najszybciej dokonać rejestracji. Bez dokonanej rejestracji oraz indywidualnego numeru GMR transport zostanie zatrzymany na granicy.
kategorie:
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.