Co to jest dropshipping? Kiedy rozważyć ten model działalności?
Dropshipping to metoda dostawy, w której sklep internetowy sprzedaje produkty, których w rzeczywistości nie ma na magazynie, bo takowego magazynu często nawet nie posiada. Czym dokładnie jest? Czy Twoja firma powinna z niego korzystać? Odpowiedzi na te, oraz inne pytania, znajdziesz w poniższym poradniku. Zapraszamy!
Data publikacji:
Data aktualizacji:
20.12.2022
Spis treści:
- Dropshipping – co to w ogóle jest?
- Dropshipping – wady i zalety.
- Co daje Ci Global24?
- Dropshipping – podsumowanie
Dropshipping – co to w ogóle jest?
Nurtuje Cię pytanie: dropshipping – co to jest? To rodzaj sprzedaży polegającej na zbieraniu zamówień oraz ich koordynacji. Innymi słowy, określoną, zamówioną przez Twojego klienta rzecz, zamawiasz np. w hurtowni, płacąc niższą cenę za towar i podając adres dostawy Klienta Twojego sklepu online. Ponadto, do wspomnianej ceny doliczasz oczywiście również swoją marżę. Podstawową, a zarazem główną zasadą działania dropshippingu, jest wyszukiwanie tańszych dostawców i oferowanie ich produktów drożej na rynku. Od Klientów pobierana jest większa suma, z kolei mniejszą płaci się podwykonawcy. Tym sposobem osiąga się zysk.
Co więcej? Mając sklep prowadzony w stylu dropshipping, możesz handlować wieloma przedmiotami bez ich fizycznego posiadania. Cały proces logistyczny, który związany jest z przygotowaniem i wysyłką towaru zamówionego w Twoim sklepie internetowym, zostaje przeniesiony na opłaconą hurtownię. Głównym zadaniem posiadacza e-sklepu jest przede wszystkim zbieranie i przekazywanie zamówień swoich Klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiał zaopatrywać się w towar, prowadzić magazynu ani martwić się o pakowanie towarów, jednak nie będziesz miał pełnej kontroli nad procesami jakościowymi.
Ko powinien rozważyć ten model działalności?
Wiesz już co to dropshipping, a więc pora dowiedzieć się, dla kogo przeznaczony jest ten model sprzedaży. Otóż dropshipping okazuje się korzystnym rodzajem sprzedaży w wielu różnych sytuacjach. Z tego modelu możesz skorzystać zarówno wtedy, kiedy chcesz posiłkować nim prowadzony stacjonarny sklep, poszerzając ofertę o towary, na które nie ma w nim miejsca, jak i stworzyć swój biznes w sieci od podstaw. Dropshippingiem warto zainteresować się przede wszystkim wtedy gdy:
- swobodnie działasz w środowisku e-sklepów, portali społecznościowych. Jeśli poruszanie się między tymi obszarami nie sprawia Ci większych trudności, to zarządzanie sklepem wspieranym przez dropshipping przyniesie zamierzony zysk,
- masz doświadczenie w dobieraniu dostawców. Jest to istotne dlatego, że sprzedajesz towar pod swoją marką. Pamiętaj, że zlecając dostawę towaru firmie o niepewnej reputacji, narażasz na straty nie tylko siebie, ale również swoich Klientów.
Na dropshipping możesz zdecydować się, zarówno wtedy, gdy nie posiadasz kapitału na rozpoczęcie działalności opartej o produkcję, magazynowanie i sprzedaż, jak i w sytuacji, gdy posiadasz już pewne zasoby, ale chcesz szybko poszerzyć ofertę. Powinieneś jednak pamiętać, iż warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej… ale czy na pewno?
Polecamy artykuł: Jak pakować ubrania do wysyłki? Kompleksowy poradnik
Dropshipping bez firmy – czy to możliwe?
Przepis wprowadzony przez Konstytucję Biznesu w 2018 roku sprawił, że przez sklep dropshipping mogą prowadzić także osoby nieposiadające działalności gospodarczej. W tym przypadku model sprzedaży rozliczany jest na warunkach działalności nierejestrowanej. Osoba trudniąca się dropshippingiem, która nie posiada firmy, musi rozliczać się comiesięcznie. Jej przychody nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia brutto na dany rok. Chcąc zarabiać w takim modelu, musisz zastanowić się m.in. nad rodzajem towaru sprzedawanego w sklepie online. Po przeprowadzeniu odpowiednich wyliczeń, bardziej korzystną opcją wydaje się sprzedaż niedrogich produktów, na które narzucona jest wysoka marża. Dlaczego? Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz szansę osiągnięcia wysokiej kwoty dochodu. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja sprzedaż wyniesie więcej, niż przewidują przepisy, będziesz zobowiązany założyć firmę, by kontynuować handel.
Dropshipping – wady i zalety
Jeśli poważnie myślisz o sprzedaży produktów przez internet, bądź szukasz dodatkowego źródła przychodów, możesz wypróbować ten model sprzedaży. Jak zacząć dropshipping w kilku krokach?
- Jeżeli dopiero zaczynasz swój biznes e-commerce, ustal asortyment sprzedaży w ramach dropshippingu – wybierz produkty, które będą oferowane w Twoim sklepie. Znajdź niszę, która będzie leżała w obrębie Twoich zainteresowań.
- Nawiąż współpracę z dostawcą produktów – poszukaj hurtowni działającej w tym modelu, która dystrybuuje produkty z wybranej przez Ciebie branży. Co istotne? Zanim podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź dostępny asortyment, aby ustalić, czy sprawdzi się w przypadku szybkiego rozwoju Twojego sklepu.
- Stwórz własny sklep internetowy i dodaj produkty – skorzystaj np. z gotowych platform w modelu SaaS. To systemy posiadające cały szereg narzędzi e-commerce, które pozwolą Ci szybko i skutecznie sprzedawać online.
- Promuj asortyment swojego sklepu internetowego – na początku działalności musisz przekonać jakoś Klientów do odwiedzenia Twojego sklepu. Warto zadbać m.in. o pozycjonowanie witryny, a tym samym odpowiednią optymalizację treści na sklepie oraz dostosowanie całości witryny do wytycznych Google.
Dropshipping – korzyści
- To dobry pomysł na start w branży e-commerce, kiedy nie dysponuje się dużym wkładem własnym. Sprzedaż poprzez dropshipping można prowadzić bez dużych nakładów finansowych, zamrożonych w postaci towaru zalegającego na półkach. Ponadto, nie płacisz również za przestrzeń magazynową.
- Kolejną zaletą jest dostępność gotowych rozwiązań w zakresie budowania e-sklepu. Mowa tutaj m.in. o platformach pozwalających rozpocząć działania w opisanym modelu logistycznym. Dzięki gotowym rozwiązaniom zaoszczędzisz czas, by przeznaczyć go na inne działania związane z prowadzeniem firmy.
- Ważną korzyścią dropshippingu jest również pewność zysku, który zapewnia Ci każda transakcja. To rozwiązanie, które daje poczucie bezpieczeństwa prowadzonych interesów.
Dropshipping – minusy
Wiesz już co to dropshipping i jakie ma zalety. Powinieneś wiedzieć, iż ten model sprzedaży ma również swoje wady. Jakie konkretnie?
- W dropshippingu jesteś uzależniony od działań hurtowni – jeśli coś zakłóci funkcjonowanie dostawcy, może to zaszkodzić Twojemu biznesowi.
- Sprzedaż towarów w opisanym wyżej modelu wiążę się też z ryzykiem, iż np. dany produkt nie będzie już dostępny w hurtowni, a pojawią się na niego zamówienia w sklepie, lub jego jakość dramatycznie spadnie.
- Inną równie problematyczną kwestią, są ewentualne zwroty i reklamacje Klientów – takim sytuacjom możesz jednak zaradzić, umieszczając na swojej stronie jasno sformułowany regulamin oraz przejrzyste FAQ.
Sprawa dodatkowo komplikuje się w sytuacji, kiedy chcesz prowadzić sprzedaż za granicę. Dlaczego? Decydując się na sprzedaż zagraniczną z wykorzystaniem dropshippingu, będziesz potrzebował tłumaczenia sklepu online. Kluczowe znaczenie ma również lokalizacja dostawcy, sprzedawcy, jak i samych Klientów. Inaczej wygląda także model podatkowy dla podmiotów przebywających na terenie UE, a inaczej poza jej granicami.
Zapraszamy do lektury: Formy dostawy w sklepie internetowym – jakie opcje masz do wyboru?
Co daje Ci Global24?
Global24 zajmie się obsługą logistyczną Twojej sprzedaży za granicą, abyś Ty mógł zająć się resztą! Mimo, że dropshipping przy sprzedaży za granicę jest utrudniony, to nie jest niemożliwy. Przede wszystkim musisz znaleźć odpowiedniego dostawcę produktów. Jeżeli masz sklep internetowy i interesuje Cię sprzedaż za granicę, musisz znać sposób działania Global24. Wysyłka paczek za granicę zaczyna się od Ciebie. Kiedy dostarczysz nam zbiorcze zamówienie, my je przepakujemy i roześlemy do naszych centrów logistycznych za granicą. Stamtąd, z adresem lokalnym, trafiają one do Twoich klientów. Ułatwia to także proces obsługi zwrotów zagranicznych, także zapewnianego przed Global24. Korzystając z propozycji Global24 oszczędzasz swój czas – zapewniamy możliwość wyboru spośród wiodących zagranicznych przewoźników, dzięki czemu Twoi klienci nie będą mieli uwag do czasu dostawy ani stanu produktów. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu!
Dropshipping – podsumowanie
Jak widać, prowadzenie sprzedaży online w modelu dropshipping to może być dobry pomysł, szczególnie, jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów i ryzyka biznesowego. Obsługa zamówień i cała logistyka leży po stronie współpracującej hurtowni, dzięki czemu Ty możesz skupić się na pozyskiwaniu nowych Klientów, a co za tym idzie rozkręcaniu swojego sklepu internetowego!
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.