Metoda SMART, czyli jak sformułować cele w przedsiębiorstwie?

Metoda SMART to popularna w zarządzaniu koncepcja wykorzystywana zarówno w planowaniu, jak i koordynacji działań. To rozwiązanie doskonałe dla właścicieli sklepów, którzy chcą się rozwinąć na rynek e-commerce lub właścicieli e-commerce, którzy chcą wyjść ze swoją sprzedażą za granicę.

Data publikacji:

Data aktualizacji:

20.12.2022

Spis treści:

  1. Co to jest zasada SMART i dlaczego jest ważna?
  2. Jak wykorzystać metodę SMART w zarządzaniu sprzedażą? 
  3. Cele SMART – przykłady
  4. Z Global24 osiągniesz swoje cele!

Co to jest zasada SMART i dlaczego jest ważna?

Posiadając firmę lub zarządzając jej poszczególnymi działami, z pewnością wyznaczasz cele, które chcesz zrealizować samodzielnie lub razem z zespołem. Nie raz zdarzyło Ci się dojść do wniosku, że obrany cel został źle sformułowany lub był niemożliwy do osiągnięcia. W takiej sytuacji warto skorzystać ze SMART zarządzania. Na czym polega i jak skutecznie je wykorzystać w sprzedaży?

Polecamy artykuły:

Czym jest metoda SMART? Zasada działania metody pozwala precyzyjnie formułować cele, zarówno biznesowe jak i prywatne. Sama nazwa jest natomiast akronimem od 5 słów, które pochodzą z języka angielskiego:

  • Specific (skonkretyzowany)
  • Measurable (mierzalny)
  • Achievable (osiągalny)
  • Relevant (istotny)
  • Time-bound (określony w czasie)

Ważne! Każde z tych słów odnosi się do cech, które powinien posiadać dany cel, aby mógł być poprawnie określony.

metoda-smart-1

Zasada SMART – Specific 

Dobrze określony cel powinien być konkretny i prosty. Aby sprawdzić, czy stworzony przez Ciebie cel jest tym elementem SMART, powinieneś odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania.

  • Jakie konkretnie zadanie ma zostać wykonane?
  • Kto ponosi za nie odpowiedzialność?
  • Jakie działania należy podjąć, aby osiągnąć ustalony cel?

Jeżeli umiesz na te pytania odpowiedzieć, cel jest poprawnie sformułowany, jeżeli nie, powinieneś go dopracować już na tym etapie.

Zasada SMART – Measurable

Należy zaznaczyć, iż metoda SMART przywiązuje dużą uwagę na sprawdzanie postępów w realizacji oraz tego, czy cel został faktycznie osiągnięty. Co istotne? Nie można tego zweryfikować, jeżeli nie sprecyzuje się celów w sposób liczbowy. Podaj ilość zamówień, którą chcesz osiągnąć, określ, o ile procent ma wzrosnąć sprzedaż w twoim sklepie internetowym – to tylko jedne z licznych przykładów, które jasno pokazują, że cel możesz, a nawet musisz zmierzyć, aby móc stwierdzić, czy został on wykonany prawidłowo, bądź ile zabrakło do jego osiągnięcia.

Dowiedz się więcej: Jak zapakować paczkę – omawiamy dobre praktyki

Zasada SMART – Achievable 

Stosujesz metodę SMART? Zarządzanie jest dzięki temu prostsze, ale pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Nigdy nie stawiaj przed sobą lub swoim zespołem celów, które nie są osiągalne. Pamiętaj, że niemożność realizacji danego celu wpływa negatywnie na wizerunek firmy i demotywująco na osoby, które mają pracować na danym obszarem.

Zasada SMART – Revelant 

Metoda SMART w pewnym stopniu zmusza Cię do refleksji nad istotą stworzonego celu. Pamiętaj, by nie określać celów, które nie niosą istotnych zmian i są ustalane wyłącznie po to, aby odhaczyć je na liście. Zadaj sobie pytania:

  • Czy rzeczywiście realizacja danego celu przyczyni się do istotnej zmiany na plus w Twoim e-commerce?
  • Czy ustalony cel jest ważny, zarówno dla osoby, która na nim pracuje, jak i całego działu bądź firmy?

Zasada SMART – Time-bound

Wszystkie cele SMART muszą mieć dokładnie wyznaczoną datę realizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda osoba, która pracuje nad ich realizacją, wie, do kiedy musi zakończyć dane działanie. Ponadto, określenie w czasie pozwala skonstruować harmonogram działań, odpowiednio rozdzielić zadania w zespole oraz monitorować status celów.

Dlaczego zarządzanie przez cele SMART jest dobrym pomysłem? To zestaw zasad, który ma wiele zalet. Zobacz najważniejsze z nich.

  • Prostotę – wszelkie kryteria SMART są jasno określone, dzięki czemu nie pozostawiają pola do domysłów. Co więcej? Samo zastosowanie tej metody nie wymaga specjalistycznych narzędzi, programów, wiedzy i doświadczenia
  • Mierzalność – w łatwy sposób możesz ustalić, co będzie dla ciebie oznaczało realizację celu, wykorzystując sposób liczbowy.
  • Realistyczność – stosując zasadę SMART, będziesz mógł zyskać pewność, że Twoje cele są ambitne, a zarazem możliwe do osiągnięcia
  • Uniwersalność – warto podkreślić, iż koncepcja SMART nie jest ograniczona do jednego konkretnego typu biznesu bądź branży. Co to oznacza? Możesz wykorzystać ją do również do celów prywatnych
  • Określenie w ramach czasowych – ustalając jasny termin wykonania celu, możesz w łatwy sposób stworzyć harmonogram działań i regularnie sprawdzać rezultaty

Jak wykorzystać metodę SMART w zarządzaniu sprzedażą? 

Zarządzając sprzedażą, zarówno kierownikowi, jak i handlowcowi przyświeca konkretna wizja oczekiwanego efektu jego działań. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że firmy, które wyznaczają cele sprzedażowe, osiągają o 20% lepsze wyniki finansowe niż te, które tego nie robią. Jednak jeśli statystyki nie są dla ciebie przekonujące, jest jeszcze kilka powodów, dla których warto pochylić się nad tym tematem.

  • Łatwiejsze prognozowanie poziomu sprzedaży – określenie, jakich wyników sprzedażowych można spodziewać się w danym przedziale czasu w Twoim sklepie internetowym np. w kwartale, ułatwia prognozowanie długoterminowe.
  • Jasno określone zadania dla handlowców – zarządzanie przez cele SMART uświadamia pracowników, do czego mają dołożyć szczególnych starań w danym momencie i na jakich zadaniach się skupić.
  • Większa wydajność handlowców – określenie celów redukuje poziom stresu i pozwala Twoim pracownikom pracować znacznie efektywniej.
  • Usprawnienie planowania budżetu – ustalenie budżetu reklamowego czy inwestycyjnego powinno zawsze iść w parze z celem sprzedażowym wyznaczonym na dany miesiąc bądź kwartał.

Metoda SMART – co wpływa na wyznaczenie celów sprzedażowych?

Głównym punktem wyjścia, zarówno jeśli chodzi o właścicieli sklepów, którzy chcą rozwinąć się na rynek e-commerce, jak i właścicieli  e-commerce, który chcą wyjść ze swoją sprzedażą poza granice kraju, jest strategia przedsiębiorstwa. To właśnie z niej powinny wynikać cele sprzedażowe, które są głównym założeniem firmy. Zatem, na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

  • Grupy odbiorców, do których docierasz ze swoją ofertą/ produktami bądź usługami.
  • Plany rozwojowe, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe.
  • Problemy, jakie rozwiązują oferowane przez Twoją firmę produkty bądź usługi.

Dzięki SMART zarządzaniu skuteczniej wyznaczysz cele sprzedażowe, dzięki czemu wzrosną zyski ze sprzedaży Twoich produktów i usług.

Cele SMART – przykłady

Cel zawodowy 

Do grudnia 2023 roku zoptymalizuję system sprzedaży zagranicznej w mojej firmie, za który otrzymam awans.

S – cele, na podstawie umowy z przełożonym, są dwa w jednym. Sprawny system sprzedaży zagranicznej jest celem firmowym, który da mi awans (cel prywatny).

M – aby osiągnąć cel prywatny, muszę opracować cel firmowy, który jest mierzalny. Optymalny system sprzedaży zagranicznej to dla mojej firmy taki, który jest szybki i bezpieczny, zarówno z punktu widzenia mojej firmy, jak i Klientów mojego sklepu. Parametrem pomiarowym będzie czas dostarczenia paczek (cel: do 24 h) oraz ilość zwrotów wynikających z błędów przy nadawaniu (cel: maks 2/miesiąc).

A – cel jest osiągalny, ponieważ są na rynku firmy, zapewniające kompleksową obsługę logistyczną za granicą, takie jak Global24.

R – cel jest istotny, ponieważ prowadzona w obecnej formie sprzedaż za granicę w naszym sklepie jest pracochłonna, a wysyłki cechuje wiele błędów.

T – mam czas do końca Grudnia.

Polecamy wpis: Co to jest dropshipping? Kiedy rozważyć ten model działalności?

Cel biznesowy

Załóżmy, że działasz w branży e-commerce i prowadzisz swój własny sklep internetowy z bluzami. Naturalny cel, to zwiększyć sprzedaż i zarobić pieniądze większe, niż w poprzednim okresie. Cel SMART mógłby wyglądać następująco:

S – sprzedam więcej bluz niż w zeszłym miesiącu,

M – sprzedam co najmniej 150 bluz,

A – mogę zwiększyć sprzedaż, ponieważ mam zapasy na magazynie,

R – w przeszłości zdarzały się miesiące z taką sprzedażą. Mam świetny pomysł na marketing internetowy, współpracuję z doświadczonym grafikiem i wziąłem udział w szkoleniu z marketingu treści,

T – na zrealizowanie tego celu mam czas do końca bieżącego okresu.

To prosty przykład, który pokazuje, jak wygląda planowanie celów z zastosowaniem zasady SMART.

metoda-smart-2

Z Global24 osiągniesz swoje cele!

Według metody SMART plany muszą być: skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne oraz określone w czasie. Stawiając na kompleksowe usługi Global24, możesz liczyć na pomoc i fachowe doradztwo w zakresie wysyłek międzynarodowych. Naszym priorytetem jest szybka, sprawna, bezpieczna i terminowa obsługa Twoich wysyłek i zwrotów zagranicznych. Twój sukces jest też naszym sukcesem, bo gdy będziesz wysyłać z naszą pomocą, tym lepiej dla naszego biznesu.

    Korzystając z naszej propozycji współpracy, nie musisz martwić się tym, że Twoja przesyłka nie zdąży dotrzeć na czas do miejsca docelowego. Szybkość realizacji wysyłek zagranicznych, to jedna z zalet, która wyróżnia naszą firmę. Satysfakcja i zadowolenie naszych Partnerów, oraz Klientów naszych Partnerów, to potwierdzenie wysokiej jakości naszych usług. Pomożemy Ci od samego początku w ekspansji zagranicznej. Podpowiemy z doświadczeniem o czym powinieneś pamiętać na starcie, jakich błędów unikać, czy startować ze sprzedażą na własnej domenie, czy na marketplacach. Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu!

    Zasada SMART to prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda, dzięki której precyzyjnie określisz swoje cele, które mogą pomóc Tobie i Twojemu zespołowi odnieść sukces. Pamiętaj, kiedy pracownicy mają zapewnioną przejrzystość w codziennej pracy i podążają w tym samym kierunku, rośnie ich motywacja i efektywność.

    Autor:

    Global24 Team

    kategorie:

    ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.