UX – co to i dlaczego jest to kluczowa kwestia w e-commerce?

Dobry UX sklepu internetowego czy aplikacji zakupowej to dzisiaj element, który wyróżnia je spośród licznej konkurencji. Dopasowanie do potrzeb i oczekiwań Klientów może mieć kluczowy wpływ, jeśli chodzi o decyzje zakupowe. Dbając o user experience (UX) swojego e-sklepu nie tylko zatrzymasz w nim Klienta, ale osiągniesz wyższą konwersję sprzedaży! 

Data publikacji:

Data aktualizacji:

20.12.2022

Spis treści:

  1. UX – co to znaczy i czemu powinieneś to wiedzieć? 
  2. Dobry UX w e-commerce – czyli jaki dokładnie?
  3. Global24 zadba o logistykę – będziesz mógł skupić się na czymś innym!
  4. UX – podsumowanie

UX – co to znaczy i czemu powinieneś to wiedzieć?

Zobaczyłeś skrót UX. Co to jest? Pojęciem user experience określa się ogół działań, które mają na celu ułatwienie użytkownikowi korzystania z danego serwisu www. W przypadku sklepu online, będą to przede wszystkim działania upraszczające proces zakupowy tak, aby było on nie tylko możliwie jak najszybszy, ale również najbardziej intuicyjny. Prościej mówiąc, witryna sklepu internetowego powinna być tak zaprojektowana, aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie interesującego go produktu, a następnie jego zakup. Na UX w e-commerce składa się szereg różnych aspektów: atrakcyjny wygląd strony, szybkość jej ładowania, dostosowanie do urządzeń mobilnych, dobrze zaprojektowana wyszukiwarka i nawigacja oraz możliwość wyboru dogodnego sposobu dostawy i płatności. Można więc śmiało przyznać, że nie można stworzyć dobrego UX bez wcześniejszego określenia potrzeb i oczekiwań docelowego użytkownika. Pamiętaj, że aby wrażenia Klienta sklepu internetowego były pozytywne, musi on otrzymać to, do czego jest przyzwyczajony i czego oczekuje. 

ux-co-to-1

Dlaczego UX w sklepie online jest tak ważny?

Poprawnie zaprojektowane i przemyślane UX mają kluczowy wpływ na stworzenie, rozwój i wdrożenie produktu i co najważniejsze – na odniesienie przez niego sukcesu na rynku pośród masy konkurencyjnych towarów. Należy podkreślić, że zaangażowanie specjalistów od UX może mieć kluczową rolę, jeśli chodzi o ostateczną weryfikację Twoich produktów pośród oferty konkurencji i stanowić o przewadze nad tymi, którzy nie są zorientowani na użyteczność i funkcjonalność swoich stron dla odbiorcy końcowego. 

Przeczytaj także: Formy dostawy w sklepie internetowym – jakie opcje masz do wyboru?

Co sprawia, że dobry UX powoduje większą konwersję? Tak naprawdę istnieje kilka powodów. Dbanie o doświadczenia Klientów równa się wzmocnieniu ich lojalności względem marki. Pozytywne odczucia towarzyszące zakupom sprawiają, że użytkownicy chętniej wracają do Twojego e-sklepu. Procesy, które ułatwiają dokonywanie zakupów i skracają ich czas do minimum, przyczyniają się do wzrostu efektywności sprzedaży. Im łatwiejszy jest to proces, tym większe prawdopodobieństwo dokonywania częstszych oraz droższych zakupów. E-commerce UX wiąże się z podniesieniem satysfakcji i zadowolenia Klienta, które jest jednym z głównych czynników, dla których ten decyduje się na zakupy w określonym miejscu. Z tego powodu portale internetowe, które zwracają uwagę na odczucia użytkowników, mogą liczyć na pozytywniejszy odbiór swoich produktów. 

Dobry UX w e-commerce – czyli jaki dokładnie?

Wiesz już ogólnie, co to UX, a więc pora poznać dobre praktyki, które wpływają na podejmowanie decyzji zakupowych Klientów. UX skupia się przede wszystkim na intuicyjnym projekcie strony internetowej, logicznych i prostych przejściach, szybkim dostarczaniu informacji zwrotnych z systemu, atrakcyjnej prezentacji produktów, sprawnym procesie płatności, zapewnieniu bezpieczeństwa zakupów oraz zapewnieniu odpowiednich walorów wizualnych. Reasumując, user experience to nie tylko estetyka strony, ale pojęcie znacznie szersze.

Szybkość ładowania witryny 

Zadbanie o to, aby strona internetowa Twojego sklepu działała sprawnie, powinno być jednym z Twoich głównych priorytetów, aby zatrzymać potencjalnych Klientów w witrynie. Co istotne? Według badań przeprowadzonych przez Google, aż 40% internautów opuszcza witrynę, jeżeli ta będzie się ładować dłużej niż trzy sekundy. Jeśli chcesz zapewnić szybkie ładowanie się strony, musisz sprawdzić, czy Twoja witryna spełnia następujące warunki: nowoczesne formaty zdjęć, zoptymalizowane pliki oraz korzystanie z serwera odpowiedniego do wielkości strony.

Prosty projekt strony

Znasz już pojęcie UX, co to jest i na czym polega. A czy wiesz, jakie strony sprawdzają się najlepiej jeśli chodzi o sprzedaż online? Użytkownicy cenią proste projekty, które nie rozpraszają nich uwagi. W związku z tym, projekt strony Twojego sklepu powinien być nieskomplikowany i intuicyjny, gdyż w ten sposób pomożesz użytkownikom znaleźć to, czego poszukują na stronie. Pamiętaj, że ludzie wolą to, co już znają. Zatem korzystaj z elementów, które są powszechnie wykorzystywane w sieci. Ciekawsze pomysły zachowaj na swoje Social Media. 

Możliwość filtrowania produktów 

Jeśli oferujesz większą ilość produktów, musisz dać swoim Klientom możliwość szybkiego znalezienia tego, na czym im najbardziej zależy. Doskonałym rozwiązaniem jest wdrożenie na stronie sklepu internetowego różnych filtrów, które wyselekcjonują najbardziej dopasowane do oczekiwań Klienta produkty. Innym ciekawym rozwiązaniem w przypadku UX w sklepie jest wprowadzenie porównywarek produktów, które pozwolą Klientom podjąć decyzję, który produkt bardziej odpowiada ich oczekiwaniom.

Skuteczne dotarcie do użytkowników

Aby ilość porzucanych koszyków zakupowych (średnio aż ponad 60%) uległa zmniejszeniu, konieczne jest znalezienie sposobu na ponowne dotarcie do Klienta i przypomnienie mu o swojej ofercie oraz przedstawienie jej w taki sposób, by Klient chciał dokończyć zakup w określonym momencie. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Możesz wdrożyć poniższe rozwiązania:

  • przedstawiać ilości produktów w magazynie,
  • tworzyć oferty czasowo ograniczone,
  • zapewniać darmową dostawę od określonego progu kwotowego, 
  • organizować konkursy i promocje w social mediach,
  • stosować e-mail marketing,
  • oraz stosować remarketing.

Wiarygodność marki

Warto pamiętać, że użytkownicy chętniej dokonują zakupu w firmie, która jest godna zaufania. Z tego powodu powinieneś pozwolić Klientom zamieszczać opinie i rekomendacje przy wybranych przez nich produktach. Chociaż mogą pojawić się tam również negatywne oceny, to pozwolą one Klientom podjąć najlepszą decyzję dotyczącą wyboru produktu z Twojego sklepu online.

Polecamy artykuł: VAS, czyli o Value – Added Services w e-commerce słów kilka

Szybki proces transakcji

Idealny proces zakupowy powinien być bezpieczny i intuicyjny. Jak osiągnąć taki efekt UX w e-commerce? Po pierwsze, zadbaj, by korzystać ze sprawdzonej i solidnej platformy i upewnij się, czy Twoja witryna nie jest zbytnio obciążona. Pozwól swoim Klientom na dokonywanie zakupów bez rejestracji. Zapewnij użytkownikom wiele metod płatności, aby mogli bez większego problemu wybrać tę metodę, która najbardziej im odpowiada. To samo dotyczy metod wysyłki i obsługiwanych krajów.

ux-co-to-2

Global 24 zadba o logistykę – będziesz mógł skupić się na czymś innym!

Decydując się na skorzystanie z kompleksowych usług Global24 nie będziessz musiał zaprzątać sobie głowy sprawami logistycznymi przy sprzedaży za granicę. To my zajmiemy się wszystkim. Zaoszczędzony w ten sposób czas możesz przeznaczyć na inne rzeczy związane ze swoją firmą. UX, mimo że ten termin dotyczy zazwyczaj technicznych aspektów strony, można stosować też do oferowanych przez Ciebie funkcjonalności. 

Zapraszamy do lektury: Oznaczenia paczek – co musisz wiedzieć?

Taką funkcjonalnością, o którą dzięki propozycji Global24 możesz się pokusić bez obaw, jest sprzedaż swoich towarów za granicę, wraz z szybką wysyłką i bezproblemową obsługą zwrotów.  Realizujemy wysyłki zagraniczne do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Belgii oraz Włoch. 

W każdym z obsługiwanych przez nas krajów doręczenia realizują lokalni liderzy usług kurierskich i pocztowych. Dla Twoich Klientów to pewność i gwarancja nie tylko najlepszej jakości, ale również najkrótszych czasów doręczeń. W naszych centrach logistycznych za granicą mamy przygotowane przestrzenie dla każdego z naszych partnerów – tam wysyłki oczekują na nadanie na adres docelowy, a zwroty oczekują na wysłanie ich do naszego magazynu w Polsce, skąd trafią do Ciebie. Zobacz dokładnie, jak wygląda nasze rozwiązanie!

grafika

Wspieramy sprzedaż zagraniczną – pomożemy Tobie skutecznie konkurować na globalnym rynku! Masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu!

    UX – podsumowanie

    Aby zakupy w sieci rzeczywiście były takie, jak oczekują tego Klienci, czyli szybkie i wygodne – konieczna jest efektywnie zaprojektowana ścieżka zakupowa. Wszystkie kroki powinny być przemyślane i zaprojektowane w trosce o pozytywne doświadczenie użytkownika. Choć dobry UX jest sporym wyzwaniem, jednak zwiększa szansę na pomyślne zakończenie rozpoczętych procesów zakupowych.

    Autor:

    Global24 Team

    kategorie:

    ,

    chcesz być na bieżąco?

    Zapisz się na newsletter

    Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.