VAS, czyli o Value – Added Services w e-commerce słów kilka
Podczas wyboru operatora logistycznego, warto przyjrzeć się pełnemu zakresowi świadczonych przez niego usług. Należy pamiętać, że o przewadze konkurencyjnej firmy świadczy nie tylko np. jakość produktu czy działań marketingowych, ale także możliwość realizacji usług dodatkowych VAS – value added services.
Data publikacji:
Data aktualizacji:
20.12.2022
Spis treści:
- VAS – co to w ogóle jest i czemu warto zadbać o usługi dodatkowe?
- Usługi dodatkowe – przykłady
- Kwestie formalne zostaw nam!
- Wiesz już, czym jest VAS – czym zajmiesz się najpierw?
VAS – co to w ogóle jest i czemu warto zadbać o usługi dodatkowe?
Jeśli prowadzisz własny sklep internetowy, usługi dodatkowe powinny stanowić nieodłączny element Twojej działalności. Dlaczego? To rozwiązania, dzięki którym wartość zamówienia odpowie na oczekiwania Klientów. Zatem, co to są usługi VAS? Value added services w np. logistyce to wielowymiarowy pakiet usług wartości dodanej, który współtowarzyszy głównym procesom logistycznym. Pozwala to profesjonalnemu operatorowi na świadczenie ponadstandardowych usług, które wpływają wprost na wzrost sprzedaży i znacząco podnoszą jakość obsługi Klienta końcowego.
Poszerz swoją wiedzę: Wysyłka do Wielkiej Brytanii – czego nie można wysyłać do Anglii?
Labeling, co- i re-packing – bez tych działań nie sposób mówić o usługach dodatkowych w sklepie internetowym. Doskonałym przykładem usługi VAS jest właśnie co-packing, czyli tworzenie specjalnych zestawów produktowych np. poprzez dodanie płyty DVD do czasopisma bądź gry do konsoli. Do popularnych usług VAS należy także dołączanie do zamówień bezpłatnych próbek produktów czy materiałów o charakterze promocyjnym m.in. ulotek i kuponów. Każdy z tych procesów charakteryzuje się dużym potencjałem marketingowym. Co więcej? Zwiększają one prawdopodobieństwo podjęcia przez konsumenta decyzji o zakupie. Podnoszą również poziom jego satysfakcji i zadowolenia z zakupów oraz budują pozytywny wizerunek marki i sklepu. Usługi dodatkowe są różnorodne, a ich zakres powinien być dopasowany do konkretnej branży, dotyczy to także segmentu e-commerce.
Słowniczek:
- Co-packing – z usług co-packingu najbardziej korzysta branża FMCG. Wynika to z dużej dynamiki tego segmentu i konieczności większej interakcji z konsumentem. Usługa dotyczy najczęściej pakowania wyrobów gotowych, przygotowywania zestawów promocyjnych, pakietów i standów, palet ekspozycyjnych oraz opakowań dla sieci handlowych
- Labeling – usługi labelingu (etykietowanie, znakowanie) znajdują zastosowanie coraz powszechniej w branży odzieżowej. W kontekście VAS, labeling może oznaczać stworzenie nowych, bardziej precyzyjnych lub ładniejszych etykiet na sklepie stacjonarnym, bądź np. tworzenie nowych, zgodnych z prawem lokalnym etykiet wysyłkowych przy sprzedaży zagranicznej.
- Repacking – do częstych usług VAS należy repacking, czyli przepakowywanie. Logistycy zaznaczają, iż na szybkość przebiegu procesu znaczący wpływ ma rodzaj stosowanych opakowań. Kartony z dnem automatycznym pozwalają uzyskać większą wydajność, niż tradycyjne kartony klapowe, do których składania niezbędna jest taśma, jednak znajdą zastosowanie tylko w niektórych grupach produktów.
Coraz częściej, zadaniem realizowanym w ramach usług dodatkowych w sklepie internetowym jest też co-manufacturing, czyli kompletowanie produktów z komponentów, dostarczanych przez Klienta. Co-manufacturing stwarza możliwość usprawnienia procesów logistycznych przez dostarczenie w określonym miejscu i czasie gotowych elementów produktu.
Obok tego procesu jedną z najciekawszych czynności w ramach VAS przy sprzedaży zagranicznej, jest obsługa zwrotów. Zarządzanie nimi stanowi jedno z głównych wyzwań, zwłaszcza dla nowych e-commerce. Logistyka zwrotów obejmuje wszystkie czynności logistyczne związane ze zwróconym towarem, odświeżenie towaru oraz przepakowywanie. Mowa tutaj o: zarządzaniu zwrotami, monitorowaniu i raportowaniu zgodności, segregowaniu, zarządzaniu pustymi pojemnikami i ewentualnej utylizacji produktów.
Value added services w logistyce są niezwykle istotne, jeśli chodzi o zachowanie ciągłości biznesowej. VAS jest jednym z tych czynników, które determinują zachowania konsumenta i wpływają na jego decyzyjność w kwestii pierwszych i ponownych zakupów produktów na danej platformie. Innymi słowy, w przypadku prowadzenia e-sklepu, to usługi dodatkowe mogą być tym, co sprawi, że Klient kupi u Ciebie, a nie gdzie indziej.
Usługi dodatkowe – przykłady
Właściwe zaplanowanie procesów, koordynacja poszczególnych zadań oraz monitoring realizacji pakietu VAS są w stanie płynnie prowadzić zlecenie Klienta w trybie „end to end”. Usługi dodatkowe w sklepie internetowym obejmują m.in.:
- etykietowanie, metkowanie i foliowanie produktów,
- kompletowanie zestawów produktów i przepakowywanie,
- odświeżanie produktów, prasowanie,
- pakowanie zgodnie z wymaganiami danego kraju, sprzedawcy bądź specjalnych kampanii marketingowych,
- dołączanie materiałów reklamowych, informacyjnych lub promocyjnych podczas kampanii marketingowych,
- rozwiązania dedykowane danej branży np. konfigurację sprzętu.
Przykłady usług dodatkowych:
Branża odzieżowa
W branży odzieżowej ważny jest moment pojawienia się towaru w magazynie. Wówczas istotne jest zarówno etykietowanie, jak i uzupełnienie o kod EAN czy foliowanie towaru. Do najczęstszych usług VAS w tym segmencie należą: uzupełnianie etykiet cenowych, przepakowywanie, czyszczenie, naprawianie, szycie czy prasowanie. Ważne jest również minimalizowanie zjawiska wardrobingu, czyli zwracania używanej odzieży. Popularne staje się również metkowanie odzieży specjalnymi zawieszkami umieszczonymi w widocznym miejscu, które uniemożliwiają próby zwrotu noszonego ubrania jako pełnowartościowego. Przyszłość value added services w obszarze fashion rysuje się bardzo ciekawie. Oprócz standardowego zestawu zadań, dodatkowe wartości dla konsumentów dotyczą przede wszystkim personalizacji oraz wsparcia w dokonywaniu wyborów.
Branża kosmetyczna
Jeśli chodzi o branżę beauty, to w zakresie VAS ma bardzo podobne wymagania, co segment odzieżowy. Usługi dodatkowe skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej formy i warunków przewozu transportu. Należą do nich m.in. utrzymanie poziomu wilgotności i temperatury w kontenerze bądź zabezpieczeń dotyczących przewozu towarów łatwopalnych czy podatnych na stłuczenie. Ponadto, możemy wynotować takie usługi jak sampling (dokładanie próbek) bądź pakowanie na prezent. Należy podkreślić, iż na rynku pojawiło się wiele małych firm kosmetycznych, które sprzedają swoje produkty tylko drogą internetową. Ich głównym celem jest zbudowanie silnej pozycji marki oraz wyróżnienie się na tle konkurencji. VAS w sprzedaży u takich podmiotów koncentrują się szczególnie na personalizacji przekazu i każdej paczki, która dociera do konsumenta.
Dowiedz się więcej: Formy dostawy w sklepie internetowym – jakie opcje masz do wyboru?
Branża High-Tech
Inne przykłady usług dodatkowych stosowane są również w branży technologicznej (high-tech). Główne zadania operatorów skupiają się na wgrywaniu i aktualizacji oprogramowania w sprzęcie podczas sprzedaży. Poza tym częste jest np. dostosowywanie wersji językowych do kraju sprzedaży bądź stosowanie usług co-packing, czyli tworzenie zestawów lub dodawanie do nich nowych elementów np. słuchawek do odtwarzacza.
VAS w branży logistycznej
Nowoczesne usługi wartości dodanej są znane i cenione w wielu branżach. Global24 bazuje na takich rozwiązaniach, które pozwolą Tobie spełniać oczekiwania współczesnych nabywców. Specjalizujemy się w doborze odpowiedniego modelu usług dodatkowych. Nasze usługi w tym segmencie są integralną częścią oferowanych rozwiązań z zakresu łańcucha dostaw.
- OBSŁUGA WYSYŁEK I ZWROTÓW – pomożemy Ci sprzedawać za granicą, udostępniając lokalne adresy wysyłkowe i zwrotne.
- SZYBKOŚĆ – doręczenie do odbiorców w Niemczech czy Francji możliwe jest już od 24 h, z kolei kupujący w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Belgii oraz Włoszech mogą odebrać swoje zamówienie od 48 h.
- OBSŁUGA PACZEK DO WIELKIEJ BRYTANII – zapewniamy obsługę logistyczną w Wielkiej Brytanii po Brexit (od 48 h z odprawą celną w cenie).
- LOKALNE ADRESY – Twój klient otrzyma przesyłki nadane z adresu w jego kraju, a zwrot wykona na adres naszych zagranicznych magazynów.
- MIEJSCOWI KURIERZY – paczki za granicą doręczają wiodący na danym rynku Kurierzy.
Jeżeli masz pytania związane z obsługą logistyczną Twojego e-commerce za granicą – zapraszamy do kontaktu.
Wiesz już, czym jest VAS – czym zajmiesz się najpierw?
Value added services są jednym z tych czynników, które determinują zachowania konsumenta i wpływają na jego decyzję odnośnie zakupu produktów w danym sklepie internetowym. Sprzedając za granicę, wybierz dobrego operatora logistycznego, który oferuje VAS na najwyższym poziomie!
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.