Nowe regulacje dotyczące recyklingu opakowań w Niemczech. VerpackG niesie zmiany dla polskich sprzedawców
Data publikacji:
Data aktualizacji:
14.12.2022
Już 1 stycznia 2019 wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca opakowań – Verpackungsgesetz (VerpackG). Zagraniczni sprzedawcy, którzy dostarczają paczki do Niemiec, będą zobowiązani do rejestracji typu i ilości opakowań, które w danym roku wprowadzą na niemiecki rynek. Od tego zostanie naliczona opłata recyklingowa. Zmiany dotyczą opakowań ze z papieru, tworzyw sztucznych, metalu, aluminium oraz ze szkła.
Standardy recyklingu w Niemczech będą coraz wyższe
Nowe regulacje są wynikiem ambitnych celów, które niemiecki prawodawca wyznacza w zakresie recyklingu. W 2019 roku Niemcy chcą przetwarzać 80% opakowań szklanych, papierowych, aluminiowych i metalowych. W 2021 roku celem jest recykling 90% tego typu odpadów. Wchodząca w życie ustawa ma na celu utworzenie jednolitego, przejrzystego systemu oraz skłonienie przedsiębiorców do odpowiedzialnej i proaktywnej postawy w zakresie ekologii.
Zmiany dla polskich sprzedawców
VerpackG ma dotyczyć wszystkich sprzedawców, którzy dostarczają do klientów towar w opakowaniach takich jak: pudełka kartonowe, koperty czy folia bąbelkowa. Nowe obowiązki obejmą więc także polskich sprzedawców internetowych, dla których Niemcy są obecnie zdecydowanie największym rynkiem zbytu. Należy pamiętać, że obowiązkowi rejestracji podlega każdy, niezależnie od ilości wysyłanych paczek.
Sprzedawca będzie musiał podać łączną wagę opakowań każdego typu dla opakowań, które:
- planuje wprowadzić na rynek w określonych przedziale czasu (np. roku kalendarzowym);
- faktycznie wprowadził na rynek w określonym przedziale czasu (np. roku kalendarzowym).
Dodatkowe obowiązki będą spoczywały na firmach, które dostarczą do Niemiec ponad:
- 80 ton opakowań szklanych,
- 50 ton opakowań papierowych, kartonowych, tekturowych (stanowią one jedną kategorię);
- 30 ton opakowań metalowych, aluminiowych, plastikowych, opakowań dla napojów lub innych opakowań kompozytowych.
Ci sprzedawcy będą musieli złożyć dodatkową deklarację dotyczącą ilości i typu opakowań w danym roku kalendarzowym do połowy maja kolejnego roku.
Ile to będzie kosztować?
Nie podano jeszcze dokładnych opłat recyklingowych związanych z nowym prawem VerpackG. Na pewno będą one zależne od wagi i rodzaju opakowań wprowadzanych na niemiecki rynek.
Kara za nieprzestrzeganie zasad
Na firmy, które nie podporządkują się nowym przepisom, czekają surowe kary. W przypadku nie dodania do systemu danych dotyczących opakowań, kara wynosi do €100.000. Najwyższe kary będą nakładane na przedsiębiorców, którzy nie zarejestrują się w systemie w ogóle – nawet do €200.000.
Jak w praktyce postępować z nowymi przepisami?
- Przede wszystkim, należy uzyskać dostęp i utworzyć konto w systemie rejestracji opakowań LUCID (https://www.verpackungsregister.org/verpackungsregister-lucid/datenmeldungen/)
- Należy zadbać o wprowadzenie do systemu przewidywanej ilości i rodzaju opakowań, które zamierzamy wprowadzić na rynek.
- Przynajmniej raz w roku, każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do zaraportowania dokładnej ilości, typu i rodzaju opakowań w centralnym urzędzie – Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister. Ten obowiązek dotyczy wszystkich sprzedawców, nawet tych, którzy wysyłają minimalne ilości paczek do Niemiec.
- Przedsiębiorcy, którzy przekroczą progi wymienione w ustawie (wymienione powyżej), będą musieli złożyć dodatkową roczną deklarację, tzw. Vollständigkeitserklärung, najpóźniej do 15 maja kolejnego roku.
Dokładne informacje dostępne są na stronie organu odpowiedzialnego za realizację nowych przepisów – Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister: https://www.verpackungsregister.org/. Przydatne wiadomości można również znaleźć na stronie informacyjnej nowej regulacji: https://verpackungsgesetz-info.de/ – jest ona dostępna również wersji anglojęzycznej.
chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Zapisz się do newslettera CROSS-BORDER LETTER! Poznaj nowości, triki i sekrety w logistyce zagranicznej. Sprawdź jak sprzedawać za granicą osiągając więcej korzyści.